Mały szczeniak jest śliczny. Po czym poznać, że pies będzie duży?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Zastanawiasz się, do jakiego wieku rośnie pies i co wpływa na to, jakie rozmiary osiągnie? Działa tu przede wszystkie genetyka. Szczeniak dużych rodziców najczęściej będzie w przyszłości dużym psem. Jak długo trwa rozwój zwierzęcia i kiedy kończy się okres jego szczenięctwa?
Spis treści:
Po czym poznać, że pies będzie duży?
Chcesz się przekonać, czy twój szczeniak będzie duży, gdy dorośnie? Jeśli jest to pies rasowy, masz znacznie łatwiejszą sytuację. Specyfikacja rasy zawsze podaje szacowane wymiary dorosłego osobnika. Muszą mieścić się one w przyjętych normach, jeśli więc kupujesz psa z rodowodem, szybko i dokładnie sprawdzisz, jaki będzie za kilka miesięcy.
Nieco większa trudność jest z mieszańcami, szczególnie jeśli ich rodzic lub rodzice nie są znani. Wówczas warto się przyjrzeć się szczeniakowi i zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych cech. Ocena wielkości psa na podstawie wyglądu fizycznego niedługo po urodzeniu jest jednak tylko wskazówką. Na ostateczny rozmiar dorosłego psa może wpłynąć wiele czynników.
Jeśli nie jesteś pewien, jak duży będzie pies w przyszłości, zawsze warto porozmawiać z weterynarzem. Specjalista pomoże dokładniej oszacować jego potencjalny rozmiar na podstawie cech fizycznych i oceny stanu zdrowia szczenięcia.
Co brać pod uwagę, żeby dowiedzieć się, jak duży urośnie pies?
Rasa
To najłatwiejsze kryterium oceny wielkości psa w dorosłym wieku. Jeśli szczeniak jest rasowy, możesz z dużą dozą prawdopodobieństwa ocenić, jak będzie wyglądał i ile będzie ważył, gdy dorośnie. Wystarczy zerknąć do specyfikacji danej rasy.
Weź jednak pod uwagę, że poszczególne osobniki mogą się od siebie różnić. Inną wielkość mają też samce i samice.
Wielkość rodziców
Jeśli masz dostęp do informacji o rodzicach psa, ich wielkość może Ci dać wskazówki dotyczące spodziewanego rozmiaru szczeniaka w dorosłym wieku.
Pamiętaj jednak, że nie zawsze szczenięta dziedziczą rozmiar po swoich rodzicach w sposób przewidywalny. Wiele zależy między innymi od jakości podawanej karmy i czynników osobniczych.
Wielkość szczenięcia po urodzeniu
Najczęściej im mniejszy jest szczeniak tuż po urodzeniu, tym skromniejsze wymiary będzie miał jako dorosły osobnik. Ta zasada nie zawsze się jednak sprawdza. Weź pod uwagę, że wszystkie psy są malutkie, gdy się rodzą. Oczywiście te dużych ras są nieco większe, jednak nie zawsze różnice są bardzo znaczące.
Szczeniak może mieć spore rozmiary, natomiast na pewnym etapie jego rozwój zostanie zahamowany i pozostanie niewielkim pieskiem "kanapowym". Może się również zdarzyć, że niski wzrost jest spowodowany niedożywieniem - szczenię może być najsłabsze w miocie i nie pobierać dostatecznej ilości pokarmu. Gdy zacznie przyjmować zbilansowaną karmę, szybko nadrobi wielkość i masę, więc dorówna rówieśnikom.
Grubość łap
To kryterium oceny należące raczej do kategorii "mądrości ludowych", jednak czasami może w nim tkwić nieco prawdy. Wynika to z tego, że szczenięta dużych ras rosną dość nieproporcjonalnie. Na pewnym etapie można zauważyć, że ich łapy są bardzo grube i wydłużone, przy czym reszta ciała pozostaje drobna.
Nie jest to jednak zasada, która sprawdzi się zawsze. Mały piesek może mieć bardzo grube łapy, a wyrosnąć na niewielkiego osobnika. Dotyczy to szczególnie kundelków.
Czy roczny pies to jeszcze szczeniak?
Do jakiego wieku rośnie pies i kiedy przestaje być szczeniakiem? Roczny pies nie jest już uznawany za szczenię. Ten termin odnosi się do bardzo młodych psów - w pierwszym roku życia.
Życie psa można podzielić na kilka etapów.
- Szczenięctwo - ten etap obejmuje okres od narodzin psa do około roku życia. W tym czasie szczenięta szybko się rozwijają się i rosną.
- Młodość - to okres od około roku do 3-4 lat. W tym czasie pies nadal może być bardzo energiczny i pełen entuzjazmu, ale nie jest już uznawany za szczenię.
- Dorosłość - psy osiągają pełną dojrzałość w wieku około 3-4 lat, chociaż w niektórych rasach ten proces może trwać dłużej.
- Starość - zwierzę osiąga starość zwykle po 7-10 latach w zależności od wielkości i rasy.
Oczywiście te kategorie są do pewnego stopnia umowne. Każdy pies jest inny, a tempo jego rozwoju może się różnić od standardowego. Jednak z całą pewnością, gdy zwierzę skończy rok, jest już uznawane za młodego dorosłego, który wyszedł z okresu szczenięctwa.
Co więcej, w tym wieku większość psów osiągnęła już swoje pełne rozmiary i cechy fizyczne, a także nabrała umiejętności i zachowań charakterystycznych dla dorosłego psa. Jeśli więc zastanawiasz się, do jakiego wieku rośnie pies, to 12 miesięcy można uznać za zakończenie procesu jego rozwoju fizycznego.
Do jakiego wieku rośnie pies?
Szczenięta rodzą się bardzo małe, a przy tym całkowicie ślepe i głuche - zupełnie zależne od opieki matki. Psy bardzo szybko rosną już od dnia urodzin. Zaczynają być coraz większe, zaczynają też widzieć i słyszeć, robią się bardzo energiczne i pobudliwe.
Na początku rozwój jest wyjątkowo intensywny. Najpierw rozbudowuje się kościec szczeniaka, dlatego można obserwować jak zmieniają się jego proporcje. U niewielkich psów ten proces zwykle przebiega proporcjonalnie. Właśnie dlatego szczeniak małej rasy, na przykład jamnik, wygląda często jak miniaturowa kopia dorosłego psa.
W przypadku dużych ras, na przykład owczarków niemieckich, proporcje mogą na pewnym etapie być zachwiane. Pies może mieć dużą głową i grube łapy, a resztę ciała drobną. Czasami wygląda to naprawdę zabawnie, jednak taki okres nie trwa zbyt długo.
A zatem, do jakiego wieku rośnie pies i od czego to zależy? Przyjmuje się, że zwierzę, które skończyło rok, nie będzie już większe. Jednak to, jak duży urośnie szczeniak, zależy od wielu czynników - przede wszystkim od jego rasy, wielkości rodziców, ale także od sposobu żywienia i stanu zdrowia.