Największe psy na świecie. Są olbrzymie i mają gołębie serca

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Aktualizacja

Największe psy na świecie są towarzyskie, troskliwe i skore do zabawy. Te niekiedy groźne z wyglądu zwierzęta przywiązują się do opiekunów, potrzebują czułości i lubią być rozpieszczane. Tytuł największego psa może należeć tylko do jednego czworonoga. Poznaj tego ogromnego, a zarazem rozczulającego zwierzaka i inne duże rasy najlepszych przyjaciół człowieka.

Dog niemiecki Zeus to obecnie największy pies na świecie.
Dog niemiecki Zeus to obecnie największy pies na świecie. Guinness World Recordsmateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Dog niemiecki. Zeus to największy pies świata

Zeus to dog niemiecki, który mieszka w amerykańskim Teksasie. To on jest obecnie rekordzistą w kategorii największy pies na świecie.

Czworonóg przyszedł na świat w 2019 r. i mieszka wraz ze swoją opiekunką Brittany Davis. Szczeniaka podarował jej brat.

Gdy stoi na czterech łapach, ma 104,6 cm wysokości. Ten rekord został w 2022 r. wpisany do Księgi Rekordów Guinessa.

Psiak jest tak wysoki, że może używać zlewu jako miski na wodę - i tak właśnie robi.

Pani Davis mówi, że Zeus lubi być w centrum uwagi. Jest wyluzowany i kocha każdego, kogo spotka na swojej drodze.

Rekord Guinnessa w kategorii najwyższego psa wszechczasów należy do innego doga niemieckiego, także o imieniu Zeus, który urósł do 111,8 cm. Gdy stanął na tylnych łapach, to był wyższy niż ludzie - miał wtedy ponad 2 metry wzrostu!

Właścicielem rekordzisty byli Kevin i Denise Doorlagowie z amerykańskiego Oregonu.

Jakie są rasy psów dużych?

Dog niemiecki

Dogi niemieckie patrzą z góry na inne psy. Samce mają w kłębie zwykle ok. 90 cm, a samice 84 cm. Mogą mieć czarną, żółtą, a nawet żółtą pręgowaną sierść.

Wyróżniają je nie tylko imponujące rozmiary, ale też harmonijna budowa ciała i umięśniona sylwetka. Wygląd doga niemieckiego wywołuje respekt, ale nie ma czego się obawiać. Psy te nie są agresywne, a jedynie nieco nieufne wobec obcych. Są silnie związane ze swoimi opiekunami, niezwykle rodzinne i potrzebują spędzać jak najwięcej czasu razem ze swoim "stadem".

Dog niemiecki w pełnej krasie
Dog niemiecki w pełnej krasie123RF/PICSEL

Nowofundland - pies wodołaz

Nowofundlandy - zwane też wodołazami lub owczarkami nowofundlandzkimi - mają imponującą, masywną posturę i puszystą, dłuższą sierść. Jednak ich łagodne oczy mówią same za siebie. To spokojne i cierpliwe psy. Są oddane opiekunom i posłuszne oraz bardzo przywiązują się do swojej rodziny. Te radosne i sympatyczne psy mają wrodzony instynkty ratowania. Są jednocześnie świetnymi pływakami i potrafią wskoczyć do wody z większej wysokości.

Samce tej rasy osiągają do ok. 72 cm, a samice ok. 66 cm w kłębie. Ich sierść jej zazwyczaj czarna - rzadziej czarno-biała i brązowa.

Nowofundland.
Nowofundland.123RF/PICSEL

Wilczarz irlandzki

Ten olbrzymi pies ma muskularną sylwetkę i lekki, sprężysty chód. Wilczarz irlandzki jest łagodny, ale jednocześnie energiczny i chętny do nauki. Nie bywa ani agresywny, ani lękliwy, ale zdarza się mu być nieco upartym.

Suki wilczarza irlandzkiego mają do 81 cm, a psy do aż 86 cm w kłębie. Ich sierść jest średniej długości i może mieć kolor biały, szary, czarny, płowy lub czerwony. To zwierzaki, które mają jedną wadę. W porównaniu do innych psów żyją krótko, zazwyczaj od 6 do maksymalnie 10 lat.

Wilczarz irlandzki to jeden z największych psów świata. Rasa początkowo była użytkowana do polowań na jelenie i wilki
Wilczarz irlandzki to jeden z największych psów świata. Rasa początkowo była użytkowana do polowań na jelenie i wilki123RF/PICSEL

Anatolijski pies pasterski

To psy pochodzące z Turcji z silnie rozwiniętym instynktem stróżowania. Są spokojne i opanowane, ale mają tendencję do dominowania. Dlatego od najmłodszych lat powinny być odpowiednio socjalizowane i tresowane.

Psy tej rasy mają do 81 cm, a suki do 79 cm w kłębie. Sierść tych czworonogów jest krótka lub półdługa i ma gęsty podszerstek. Najczęściej ma kolor piaskowy z czarną maską.

Anatolijski pies pasterski
Anatolijski pies pasterskiWikimedia

Karelski pies na niedźwiedzie

Rasa ta wywodzi się z Finlandii. To psy wyróżniające się ogromną wytrzymałością fizyczną, które dobrze radzą sobie w stresujących sytuacjach. Drzemie w nich instynkt polowania na zwierzynę, gdyż należą do rasy psów łowieckich (wykorzystywano je do polowań na niedźwiedzie). Są spokojne i przyjazne, a także lubią dzieci. Jednak już szczeniakom należy stawiać wyraźne granice - inaczej szybko zdominują opiekuna.

Karelski pies na niedźwiedzie ma umięśnioną sylwetkę. Samce mają do 57 cm, a samice do 52 cm w kłębie.

Karelski pies na niedźwiedzie
Karelski pies na niedźwiedziePleple2000 / CC BY-SA 3.0

Mastif angielski 

Mastify - także te angielskie - robią ogromne wrażenie. Mają umięśnioną, rozbudowaną sylwetkę i są nie tylko wysokie, ale też potężne. Psy osiągają do 78 cm, a suki do 74 cm w kłębie. Ich sierść jest krótka i przylegająca. Może być brzoskwiniowa, ale też np. srebrzysta lub czarna pręgowana.

Mastif angielski to oaza spokoju - niektórzy uważają tę rasę za flegmatyczną. Ma przyjacielskie usposobienie, jest cierpliwy, wyrozumiały i opiekuńczy.

Mastif angielski
Mastif angielski

Bernardyn

Psów tej rasy nie trzeba nikomu przedstawiać. To duże czworonogi (samce mają aż 90 cm, a samice 80 cm w kłębie), które kojarzą się z ratowaniem turystów zagubionych w górach. Są to zwierzęta o łagodnym usposobieniu, bardzo inteligentne i mają doskonałą pamięć. Mimo swojej masy - która może wynosić nawet 120 kg - są ruchliwe i chętne do zabawy.

Bernerdyn
Bernerdyn123RF/PICSEL

Owczarek niemiecki 

Mają stojące uszy, długi, różowy zwisający język i lśniącą sierść najczęściej w kolorze czarnym z podpalanymi akcentami. Owczarki niemiecki zachwycają swoim wyglądem, atletyczną budową ciała i zwinnością. Są aktywne, żywiołowe, a jednocześnie mają łagodne usposobienie i podporządkowują się swojemu właścicielowi. Samce mają 65 cm w kłębie, a samice 60 cm.

Owczarek niemiecki.
Owczarek niemiecki.123RF/PICSEL

Chart rosyjski borzoj

To psy, które wyróżnia smukła sylwetka i charakterystyczna wąska, spłaszczona głowa. Ich rozmiary są imponujące. Samce mają 85 cm w kłębie, a samice 75 cm. Chart rosyjski borzoj mam długą sierść - miękkie, falujące i błyszczące włosie. Bywa ona biała, szara, złota lub czarna.

Pies ten to urodzony sportowiec, który uwielbia aktywność fizyczną. Jednocześnie jest czuły, opiekuńczy i posłuszny swojemu opiekunowi.

Chart rosyjski, zwany borzoj, elegancki i szybki.
Chart rosyjski, zwany borzoj, elegancki i szybki.

Landseer

To duży i silny pies z długą, miękką i błyszczącą sierścią oraz ze złotym sercem. Przedstawiciele tej rasy to niezwykle cierpliwe i spokojne czworonogi. To tolerancyjne, czułe zwierzaki, które uwielbiają kontakt z ludźmi oraz źle znoszą rozstanie z opiekunami.

Sierść tych psów jest biała, ale występują na niej czarne łaty. Te dystyngowane czworonogi mają pokaźne rozmiary - samce mają 80 cm w kłębie, a samice 72 cm.

Landseer
Landseer

Cane corso

Mają proporcjonalną, muskularną budowę ciała. Ich krótka sierść może być czarna, ruda lub szara. Mimo że są mniejsze niż bernardyny czy mastify, to ich wygląd jest groźny. Jest temu winna bruzda na środku czoła oraz wyraźnie zaznaczony łuk brwiowy.

Psy te są niezwykle lojalne. Za opiekuna zawsze uważają tylko jedną osobę, to tylko jej się podporządkowują i są posłuszne. Wykorzystuje się je w policji jako psy tropiące ze względu na ich spostrzegawczość. Odpowiednio zsocjalizowane będą doskonałymi towarzyszami rodzin z dziećmi.

Cane corso
Cane corso

Polski owczarek podhalański

Jest to typowy pies pasterski, który ma spokojne usposobienie i wyważony charakter. Przywiązuje się do swojej rodziny, a jej najsłabszych członków otacza szczególną troską. Ten duży pies ma 70 cm w kłębie, a suka 65 cm. Jego sierść jest jednolicie biała, długa, gęsta, prosta lub falista.

Polski owczarek podhalański
Polski owczarek podhalański

Czy duże psy są groźne, czy łagodne?

Duże czworonogi - mimo swojego niekiedy budzącego respekt wyglądu - to w zdecydowanej większości łagodne, a nawet opiekuńcze zwierzaki. Bywają jednak uparte i mają skłonności do dominacji w stadzie, dlatego niekiedy wymagają tresury.

Ile je duży pies?

Duże psy jedzą... dużo. Dorosłe czworonogi ważące od 50 do 90 kg powinny spożywać każdego dnia 8 g karmy na 1 kg masy ciała.

Rachunek jest prosty. Największe zwierzaki będą potrzebować ponad 700 g jedzenie dziennie. Oznacza to dla ich właścicieli częstsze kupowanie karmy i spore koszty utrzymania psa.

Ile żyje duży pies?

Największe czworonogi są oddane i zaprzyjaźniają się z ludźmi. Dlatego zasmuca fakt, że żyją one krócej niż przedstawiciele ras małych i średnich. Średnia długość życia psich olbrzymów wynosi od 8 do 12 lat.

Większy pies to więcej wydatków i jeszcze więcej radości. Największe zwierzaki są łagodne jak baranki i bardzo uczuciowe - otaczają troską rodzinę, w której żyją. Decydując się na takiego zwierzaka, trzeba móc zapewnić mu odpowiednie warunki. Warto lubić spacery, mieć ogród i czas na spędzanie wolnych chwil z psem.

Weganie są dyskryminowani. Najgorzej mają mężczyźnimateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas