Jak pies widzi telewizor? Ustaw odpowiednie odświeżanie
Oprac.: Karina Kowalska
Psy czasem potrafią zainteresować się ekranem w telewizorze. Wszystko dlatego, że rejestrują obraz, a także dźwięki wydobywające się z urządzenia. Oczywiście zależy to od czynników takich jak parametry techniczne telewizora oraz indywidualne upodobania pupila. Jak zatem i co dokładnie pies widzi w telewizorze? Odpowiadamy.
Psy mają szersze pole widzenia niż człowiek i lepiej orientują się w ciemnościach. Zwierzęta te posiadają dużą liczbę receptorów na siatkówce, dlatego w obrazie z odległości dostrzegają więcej szczegółów, szybciej reagując na ruch.
Psy mają natomiast problem z zobaczeniem przedmiotów z bliska. Ponadto nie rozróżniają odcieni koloru czerwonego, odbierają je jako szare. Z kolei bardzo dobrze widzą odmiany barw żółto - zielono - niebieskich. Co z ich postrzeganiem obrazu w telewizorze?
Jak pies widzi telewizor?
Pies widzi obrazy w telewizorze, jednak interpretuje je na własny sposób. Śledzenie obrazu przez psa zależy od parametrów technicznych i umiejscowienia telewizora oraz charakteru czworonoga.
Ludzkie oko jest w stanie zarejestrować migotanie o częstotliwości 55 Hz, dlatego obraz telewizyjny sprawia wrażenie ciągłości. Z kolei od 50 Hz jesteśmy w stanie wyłapać ruchomość obrazu.
Psie oko rejestruje drgania o częstotliwości 75 Hz. Pies interpretuje obraz w telewizorze jako serię zdjęć. Ponadto psy widzą jedynie żółto - zielono - niebieskie barwy. Właśnie dlatego bardzo często pies nie zwraca uwagi na telewizję, ponieważ obraz jest rozmazany, a więc mało realny i interesujący.
Co pies widzi w telewizorze?
Jak wspomniano - pies widzi w telewizorze serię zdjęć. Jeśli chcemy, aby nasz pupil zobaczył ciągły obraz, to telewizor musi mieć odpowiednią częstotliwość odświeżania ekranu. Chodzi tutaj o prędkość zastępowanie obrazów kolejnymi.
Częstość odtwarzania na sprzęcie kinowym ma od 120 do 240 Hz. Na takim telewizorze pies zobaczy ciągły obraz, a nie jedynie serię zdjęć. W USA istnieje kanał telewizyjny dla psów - DogTV, który jest dostosowany do percepcji czworonogów. Na tym programie częstotliwość HDTV ma więcej klatek na sekundę, a obrazy są barwione, dzięki czemu psy lepiej odbierają treści na ekranie.
CZYTAJ TAKŻE: