Czy psy mogą chodzić po chodnikach posypanych solą?
Oprac.: Anna Jabłońska-Adamska
Zimowy spacer z psem może zakończyć się zaczerwienieniem, nadmiernym wysuszeniem i pękaniem opuszek na jego łapach. To wina nie tylko niskiej temperatury, ale i soli drogowej, która negatywnie wpływa na psie łapy. Jak uchronić pupila przed jej oddziaływaniem?
Zima to piękny, ale jednocześnie trudny okres — również dla naszych psów. Spora część czworonogów będzie zachwycona śniegiem i zabawą w nim, ale na zimowych spacerach może czekać na nie także niebezpieczeństwo. Sól drogowa może negatywnie wpłynąć nie tylko na nasze obuwie, ale również na psie łapy. Czy psy mogą chodzić po chodnikach posypanych solą i jak zabezpieczyć łapy psa przed oddziaływaniem soli? Podpowiadamy.
Spis treści:
Sól drogowa kontra psie łapy
Opady śniegu i niskie temperatury stwarzają konieczność stosowania soli drogowej, ułatwiającej poruszanie się po jezdniach i chodnikach. Choć z pewnością zwiększa to komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się, jednocześnie stanowi zagrożenie dla zwierząt. Sól drogowa między innymi odbarwia i niszczy obuwie, a także przyspiesza korozję podwozi czy karoserii pojazdów. Nie pozostaje więc bez wpływu na psie czy kocie łapy. Pod jej wpływem mogą one zostać nadmiernie wysuszone, a nawet poranione.
Co więcej, sól drogowa jest niebezpieczna również, gdy przypadkowo zostanie przez czworonoga zjedzona. Może u niego dojść do objawów zatrucia, takich jak ślinienie, osowienie, wymioty, drgawki czy nadmierne pragnienie. Trzeba być szczególnie ostrożnym, gdy chodzi o zwierzęta młode lub starsze — ze schorzeniami nerek czy serca. Szczeniak czy kociak mogą zaciekawić się resztkami soli, wniesionej do domu na butach — warto więc zwracać na to szczególną uwagę, by uchronić zwierzęta przed groźnymi konsekwencjami.
Czy psy mogą chodzić po chodnikach posypanych solą?
Sól drogowa negatywnie wpływa na delikatne łapy psów. Najlepiej byłoby więc zrezygnować z chodzenia po niej, co jednak oczywiście nie jest możliwe — zwłaszcza w mieście. Najlepiej rozsądnie wybierać miejsca na spacer i (o ile to realne) przenieść psa przez fragment chodnika mocno posypany solą.
Przede wszystkim zaś trzeba dokładnie czyścić łapki psa po spacerze i obserwować w jego trakcie, czy nie dzieje się nic złego. Opiekun czworonoga szybko zorientuje się, że jego zwierzak zaczyna się dziwnie zachowywać. Jeśli będzie nienaturalnie podnosił łapę czy łapy, opuszki będą popękane, zaczerwienione, twarde czy pokaleczone, powinien to być sygnał, by udać się do weterynarza.
Czytaj również: Przytul psa. To pomaga każdemu
Jak zabezpieczyć psie łapy i co robić po powrocie z zimowego spaceru?
Jak zabezpieczyć psie łapy przed solą drogową? Istnieją specjalne woski i spraye, które są w stanie zabezpieczyć delikatne opuszki łap przed zimnem oraz solą drogową. Najlepiej zaś byłoby zakupić specjalne buty dla psa, w których wychodziłby na zewnątrz jesienią i zimą. Nie wszystkie psy lubią jednak mieć coś na łapkach.
Po powrocie z zimowego spaceru każdorazowo powinno się wyczyścić łapy psa, pozbywając się resztek soli drogowej i innych zabrudzeń. Najlepiej zacząć od przemycia psich łapek ciepłą wodą. Następnie powinniśmy je dokładnie wysuszyć i sprawdzić, czy pies się nie skaleczył oraz w jakim stanie są jego pazury. Na koniec trzeba natłuścić łapy psa specjalnym balsamem ochronnym.
Czytaj też:
Zobacz też: