Tatrzańskie niedźwiedzie budzą się ze snu
Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) obserwują proces wybudzania się niedźwiedzi. Gdzie już teraz można natknąć się na dzikie zwierzęta?
TPN informuje, że ze snu budzą się niedźwiedzie i niedźwiedzice wraz ze starszym już potomstwem. Przyrodnicy zaobserwowali na śniegu tropy pozostawione przez zwierzęta.
Jak mówi TPN, wybudzone zwierzęta pojawiają się już w różnych rejonach Tatr. Można je spotkać nieopodal Doliny Chochołowskiej aż do rejonu Kop Sołtysich. Na razie tropy niedźwiedzi obserwowane są w dolinach i partiach reglowych Tatr. Wyżej, np. w okolicach Morskiego Oka zalega nadal gruba warstwa śniegu, mierząca około 40 cm. Temperatura waha się tu od - 4 do - 10 stopni.
Niedźwiedzie szukają pożywienia, a pomaga im w tym doskonały węch, będący zarazem najlepiej rozwiniętym zmysłem tych zwierząt. Niedźwiedzie potrafią wyczuć woń mięsa lub padliny nawet z odległości 3 km.
"Po kilkumiesięcznym poście poszukują teraz intensywnie pokarmu. Wprawdzie odsłoniły się spod śniegu rośliny zielne - mówiąc o roślinach zielnych mam na myśli ich części podziemne, gdzie rośliny na zimę gromadziły substancje odżywcze, ale to jest przede wszystkim ten moment, kiedy drapieżniki intensywnie poszukują padliny" - powiedział Polskiej Agencji Prasowej doktor nauk leśnych Tomasz Skrzydłowski.
TPN dodaje, że niedźwiedzie mogą zbliżać się do zabudowań w poszukiwaniu pokarmu. Przyrodnicy apelują do mieszkańców osiedli graniczących z parkiem o zabezpieczanie kompostowników i śmietników.
W Polsce niedźwiedzie brunatne objęte są ścisłą ochroną. Żywią się przeważnie pokarmem roślinnym - leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów, ale także padliną. Niedźwiedź może żyć do około 50 lat.