Tajemnicza sosna w polskich lasach. Jej kora wprawia w osłupienie

Niegdyś uważano, że drewno tej sosny ma magiczne funkcje i gwarantuje lekki i spokojny sen. I rzeczywiście odgięta kora tego drzewa budzi często spore zainteresowanie. Tajemniczą sosnę kołnierzykowatą znalazł w podwarszawskim Celestynowie Marcin Szumowski, reporter programu "Czysta Polska" Polsat News.

W polskich lasach można natrafić na rzadkie sosny z pierścieniami z kory. O co chodzi?
W polskich lasach można natrafić na rzadkie sosny z pierścieniami z kory. O co chodzi?INTERIA.PL

- Choć wygląda na obcy gatunek drzewa, to w rzeczywistości nic bardziej mylnego - mówi w programie "Czysta Polska" Róża Brytan z Nadleśnictwa Celestynów, gdzie można m.in. podziwiać niesamowitą formę sosny zwyczajnej. - Sosna jest na pewno wyjątkową ozdobą naszego lasu - dodaje. Obecnie takie okazy można spotkać też m.in. w Puszczy Pilickiej lub w Rezerwacie Przyrody "Brzozowy grąd".

Kołnierze na sośnie

Wygięta kora sprawia, że sosna kołnierzykowata staje się w miejscu występowania lokalną sensacją. Takie okazy zdarzają się rzadko, być może w skali jednej na tysiące sosen

Taka wygięta kora na sosnach nie zdarza się często. Leśnicy i dendrolodzy mówią o takich drzewach "kołnierzykowate". Są sosny, które mogą mieć nawet 20 nietypowych kołnierzy. Nie wiadomo do końca, dlaczego powstająPolsat News

Sosny krezowe, kołnierzykowe, daszkowe, bo tak też nazywa się te drzewa, są ekotypem sosny zwyczajnej, czyli formą występującą w obrębie gatunku roślin lub zwierząt.

Na miejscu istniejących wcześniej okółków, czyli tam, gdzie rosły pędy, liście, lub kwiaty odrasta kora. To właśnie ona powoduje efekt "kołnierza" wystającego z pnia drzewa.

Wygięta kora sprawia, że sosna kołnierzykowata staje się w miejscu bytowania lokalną sensacją. Takie okazy zdarzają się rzadko, być może w skali jednej na tysiące sosenAndre Simon / BiosphotoEast News

Tajemnica sosny krezowej

Sosna kołnierzykowata występuje w wielu miejscach w Polsce, ale każdorazowo jest okazem rzadkim. Poszczególne drzewa różnią się od siebie liczbą tzw. kołnierzyków, najrzadsze są jednak te, które mają powyżej 20 pierścieni. Najczęściej spotyka się okazy z 3-5 pierścieniami. Ponadto kryza na pniu jest widoczna dopiero wtedy, gdy drzewo osiąga dojrzały wiek - zauważają dendrolodzy. 

- To jest raczej coś, co się pojawia w pewnym wieku, po jakimś czasie i proces w młodym wieku może być niezauważony. On istnieje, ale nie jest tak wyrazisty - zauważa dendrolog dr Paweł Kojs.

Przyczyną tworzenia się charakterystycznej kory mogą być konkretne rodzaje patogenów, ale obecność kołnierzyków na sośnie jest wciąż owiana tajemnicą.

Tajemnicza sosna w polskim lesie. Ma niezwykłe kołnierzePolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas