Śpiew ptaków wpływa na poczucie szczęścia

Co daje szczęście? Nie tylko pieniądze. Okazuje się, że jednym z czynników wpływających na nasze zadowolenie z życia jest śpiew ptaków. I da się to przeliczyć na konkretne kwoty.

article cover
Pexels.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Im więcej gatunków ptaków w naszej okolicy, tym czujemy się szczęśliwsi. Według badania przeprowadzonego przez niemieckich uczonych, obecność ptaków wpływa na poziom zadowolenia w tym samym stopniu, co stabilność finansowa.

Badanie przeprowadzili naukowcy z trzech niemieckich instytucji: Centrum Zintegrowanych Badań nad Bioróżnorodnością, Towarzystwa Badań Naturalnych Senckenberga i Uniwersytetu Chrystiana Albrechta w Kilonii. Wykorzystali sondaż, w którym sprawdzano zadowolenie z życia 26 tys. osób z 26 krajów Europy. Wyniki uczeni porównali z badaniami bioróżnorodności w różnych regionach.

Szczęśliwi bliżej natury

"Europejczycy są najbardziej zadowoleni z życia, gdy w ich otoczeniu znajduje się wiele różnych gatunków" - napisała kierująca badaniem Joel Methorst z Towarzystwa Senckenberga. "Ustaliliśmy, że najszczęśliwsi są  Europejczycy, którzy w swoim codziennym życiu mają kontakt z wieloma gatunkami ptaków, albo tacy, którzy żyją w miejscach, gdzie środowisko naturalne jest niemal nienaruszone."

Dlaczego właściwie ptaki miałyby mieć tak ważny głos w sprawie naszego szczęścia? Możliwe, że chodzi o stan otaczającego nas środowiska, a ptaki to jedynie jego najlepszy wyznacznik. Na obszarach miejskich ptaków zwykle nie widać, ale słychać ich śpiew.

"Przeanalizowaliśmy również dane społeczno-ekonomiczne badanych osób i, ku naszemu zaskoczeniu, stwierdziliśmy, że różnorodność ptaków jest równie ważna dla zadowolenia z życia, jak dochody" - wyjaśnia prof. Dr Katrin Böhning-Gaese.

Z ustaleń badaczy wynika, że czternaście dodatkowych gatunków ptaków podnosi poziom zadowolenia z życia co najmniej tak samo, jak dodatkowe 124 euro miesięcznie dochodu.

W Polsce gorzej niż w Europie

Zdaniem badaczy przyroda odgrywa w naszym samopoczuciu rolę daleko wykraczającą poza kwestie  gospodarcze, czy związane ze stanem zdrowia. Nasza psychika potrzebuje zróżnicowanej przyrody. Przyrody, którą bardzo szybko tracimy.

"Raport Światowej Rady Różnorodności Biologicznej IPBES oraz badania gatunków ptaków zamieszkującej rolnicze tereny Europy wskazują jasno, że różnorodność biologiczna w Europie dramatycznie spada" - pisze Methorst dodając: “Zubożała przyroda może negatywnie wpłynąć na szczęście ludzi. Dlatego jej ochrona nie tylko zapewnia nam materialne podstawy życia, ale także stanowi inwestycję w dobrobyt nas wszystkich".

W styczniu opublikowano Czerwoną Księgę ptaków zagrożonych w Polsce. Wynika z niej, że u nas wskaźnik zagrożonych gatunków jest wyższy niż w całej Europie. Dziś mamy 47 gatunków zagrożonych w Polsce, z czego aż 12 krytycznie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas