Rekiny wielorybie jedzą także rośliny. Najwięksi wszystkożercy świata

Naukowcy odkryli, że rekiny wielorybie poza planktonem i nektonem zjadają także rośliny, co czyni je największymi wszystkożercami na świecie. Dotychczas uważano, że tak wielkie organizmy wodne żywią się wyłącznie małymi stworzeniami.

Zespół naukowców pochodzących z Australii i Nowej Zelandii przebadał rekiny wielorybie pod kątem spożywanych przez nie posiłków. Okazało się, że wspomniane stworzenia poza planktonem (niewielkimi organizmami przenoszonymi biernie przez wodę) i nektonem (drobnymi stworzeniami, które pływają czynnie) żywią się również roślinami, co czyni je największymi na świecie wszystkożercami.

- Na lądzie wszystkie największe zwierzęta zawsze były roślinożercami - powiedział Mark Meekan, współautor badania.

- W oceanie myśleliśmy, że zwierzęta, które stały się naprawdę duże takie jak wieloryby czy rekiny wielorybie zawsze karmią się o jeden stopień wyżej w łańcuchu pokarmowym, zwierzętami podobnymi do krewetek i małymi rybami - dodał.

Reklama

Zobacz także: Filipińska miejscowość żyła z karmienia rekinów. Jej przyszłość zagrożona

Rekiny jedzą glony

Tkanki rekinów wielorybich zawierały między innymi związki pochodzące od gronorostów, czyli glonów występujących głównie w ciepłych morzach. Największe ich skupiska występują w Morzu Sargassowym, ale spore ilości można także spotkać w znanej z żerowania rekinów wielorybich rafie Ningaloo, gdzie dokonano odkrycia.

- Uważamy, że w czasie ewolucji rekiny wielorybie wyewoluowały zdolność do trawienia części tych gronorostów - powiedział Meekan.

- Więc wizja rekinów wielorybich przybywających do Ningaloo tylko po to, by ucztować na tym małym krylu, to tylko połowa historii. W rzeczywistości jedzą też spore ilości glonów - dodał.

Wyniki badań można znaleźć w czasopiśmie "Ecology". 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rekin wielorybi | rekiny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama