Rekiny wielorybie jedzą także rośliny. Najwięksi wszystkożercy świata
Mateusz Zajega
Naukowcy odkryli, że rekiny wielorybie poza planktonem i nektonem zjadają także rośliny, co czyni je największymi wszystkożercami na świecie. Dotychczas uważano, że tak wielkie organizmy wodne żywią się wyłącznie małymi stworzeniami.
Zespół naukowców pochodzących z Australii i Nowej Zelandii przebadał rekiny wielorybie pod kątem spożywanych przez nie posiłków. Okazało się, że wspomniane stworzenia poza planktonem (niewielkimi organizmami przenoszonymi biernie przez wodę) i nektonem (drobnymi stworzeniami, które pływają czynnie) żywią się również roślinami, co czyni je największymi na świecie wszystkożercami.
- Na lądzie wszystkie największe zwierzęta zawsze były roślinożercami - powiedział Mark Meekan, współautor badania.
- W oceanie myśleliśmy, że zwierzęta, które stały się naprawdę duże takie jak wieloryby czy rekiny wielorybie zawsze karmią się o jeden stopień wyżej w łańcuchu pokarmowym, zwierzętami podobnymi do krewetek i małymi rybami - dodał.
Rekiny jedzą glony
Tkanki rekinów wielorybich zawierały między innymi związki pochodzące od gronorostów, czyli glonów występujących głównie w ciepłych morzach. Największe ich skupiska występują w Morzu Sargassowym, ale spore ilości można także spotkać w znanej z żerowania rekinów wielorybich rafie Ningaloo, gdzie dokonano odkrycia.
- Uważamy, że w czasie ewolucji rekiny wielorybie wyewoluowały zdolność do trawienia części tych gronorostów - powiedział Meekan.
- Więc wizja rekinów wielorybich przybywających do Ningaloo tylko po to, by ucztować na tym małym krylu, to tylko połowa historii. W rzeczywistości jedzą też spore ilości glonów - dodał.
Wyniki badań można znaleźć w czasopiśmie "Ecology".