Powstała nowa, złota supersałata. Sprawdzi się w sezonie przeziębieniowym
Oprac.: Katarzyna Nowak
Fioletowy kalafior, białe truskawki, czy niebieska dynia. Kolory warzyw i owoców mogą zaskoczyć. Teraz przyszedł czas na złotą sałatę, która zawiera wyjątkowo dużo witamin, co może się przydać szczególnie w sezonie przeziębieniowym.
Za złoto-żółtą barwę nowej odmiany sałaty odpowiadają naukowcy z hiszpańskich uniwersytetów. Nowa odmiana charakteryzuje się nie tylko nieznanym dotąd złotym kolorem, ale i dużą zawartością beta-karotenu, będącego prekursorem witaminy A.
Złota sałata z 30-krotnie większą dawką beta-karotenu
Naukowcy z Instytutu Badań nad Biologią Molekularną i Komórkową Roślin (ośrodka Hiszpańskiej Narodowej Rady ds. Badań Naukowych (CSIC) i uniwersytetu w Walencji) zastosowali metodę biofortyfikacji, czyli celowego zwiększenia składników odżywczych.
Połączenie technik biotechnologicznych z równoczesnym zachowaniem naturalnych procesów fotosyntezy zaowocowało produkcją sałaty z 30-krotnie większą dawką beta-karotenu niż ta znajdująca się w zwykłej sałacie. Składnik gromadzi się w komórkach rośliny, w których normalnie nie występuje.
Według badaczy złota sałata jest narzędziem walki z niedoborem witamin i lepszą alternatywą dla popularnych suplementów, które według Hiszpanów nie są idealne.
Beta-karoten (karotenoid) przekształca się w organizmie człowieka w witaminę A, która m.in. wspomaga układ odpornościowy, dba o prawidłowy rozwój i wzrok. Witamina ma również działanie na narządy wewnętrzne - serce, płuca i inne tkanki.
Według hiszpańskich naukowców niedobór witaminy A w diecie jest powszechny (według badań medycznych z 2023 r. dotyka setki milionów osób) w wielu krajach na świecie, co może powodować kseroftalmię (wysychanie spojówek, zespół suchego oka) i inne dolegliwości, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet śmierci.
Biotechnologia roślin
Zastosowana technika biofortyfikacji roślin nie jest niczym nowym. Proces ten polega na wzbogacaniu roślin w konkretne pierwiastki na etapie ich rozwoju i wzrostu. Naukowcy od lat modyfikują kody genetyczne roślin, aby uzyskać odmiany o pożądanym kolorze, kształcie i zawartości substancji.
Oprócz modyfikacji genetycznych rośliny poddawane są też działaniu intensywnego światła.
Takim zabiegom biofortyfikacji i genetycznej modyfikacji poddaje się różne rośliny jadalne: ziemniaki, marchew, czy pomidory.