Pestycydy zmywa woda z kranu? Niepokojące doniesienia
Woda nie zmywa części chemikaliów, którymi pryskane są uprawy. Obawy dotyczące pozostałości pestycydów na umytych owocach i warzywach zostały właśnie potwierdzone.
Spis treści:
Niedawno chińscy badacze opublikowali niepokojące wyniki badań na temat obecności pestycydów w owocach i warzywach. Stwierdzili, że ilość środków chemicznych na warstwach zewnętrznych jest na tyle duża, że wszystkie produkty powinno się obierać ze skórki.
Woda nie zmywa pestycydów
Według specjalistów nawet mycie owoców pod bieżącą wodą nie usuwa różnych toksycznych substancji powszechnie stosowanych w rolnictwie.
Wyniki tych badań ukazały się w tym miesiącu w czasopiśmie „Nano Letters” wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne.
W maju br. Consumer Reports poinformowało, że 20 proc. produktów spośród 60 różnych owoców i warzyw zawierało pozostałości pestycydów i to w ilościach, które przekraczają dopuszczalne normy w Stanach Zjednoczonych.
Niebezpieczna zawartość pestycydów w żywności
W najnowszym raporcie w "Nano Letters" stwierdzono, że tradycyjne metody czyszczenia owoców i jarzyn, czyli mycie ich wodą z kranu nie usuwają całkowicie pestycydów.
Co więcej, chemikalia przenikają również przez warstwę skórki w miąższ, między innymi jabłek.
Dlatego badacze doszli do wniosku, że konieczne jest opracowanie metody, która pozwoli usunąć skórkę oraz część miąższu owocu.
Zobacz również:
Obieranie owoców sposobem na chemikalia
Naukowcy z Chińskiej Szkoły Materiałoznawstwa i Chemii na Uniwesrystecie Anhui stwierdzili, że zamiast zjadać pestycydy wraz ze skórką, lepiej obierać owoce, aby się ich pozbyć.
Zalecenie to może budzić kontrowersje, ponieważ to właśnie w skórce wielu owoców, warzyw i grzybów znajduje się najwięcej substancji odżywczych.
Niebezpieczeństwo wynikające z przedostawania się pestycydów do organizmu to kwestia poruszana od lat przez licznych lekarzy i naukowców. W większości uważa się, że najbardziej na działanie pestycydów narażeni są rolnicy i osoby rozpylające substancje na plantacjach.
Każdego roku na całym świecie 385 mln ludzi choruje z powodu zatrucia pestycydami. Średnio około 11 tys. z tych zatruć kończy się śmiercią. Szczególnie dotknięte są nimi osoby z krajów Globalnego Południa, pracujące na obszarach wiejskich. Także w Polsce co roku stwierdzane są zatrucia z powodu stosowania środków chemicznej ochrony roślin. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w latach 2016-2017 odnotowano blisko 900 takich przypadków, z czego 530 osób wymagało hospitalizacji.
Pestycydy są zaś zabójcze dla zwierząt. Ptaki i zapylacze to największe ofiary zatruć tymi chemikaliami.
Pestycydy w polskich warzywach
W 2021 r. pozostałości pestycydów wykryto w 57,9 proc. wszystkich przebadanych próbek produktów żywnościowych w Polsce. Najczęściej wykrywano je w owocach (77,2 proc.) i warzywach (58,8 proc.). Odsetek próbek z partii towarów krajowych, które zostały wycofane z obrotu handlowego z powodu przekroczeń pozostałości środków ochrony roślin, wynosił 3,8 proc.
Pestycydów nie widać gołym okiem, podobnie jak dodatków do żywności. Jedynym miejscem, w którym można zobaczyć, co naprawdę jest w owocach, jest laboratorium.
Opublikowane w październiku 2023 r. badania opinii publicznej wykonane przez Ipsos na zlecenie Pesticide Action Network Europe wskazują, że ponad 80 proc. respondentów i respondentek w Polsce jest zaniepokojonych wpływem pestycydów na zdrowie swoje i bliskich. Ten sam procent przebadanych osób zgadza się ze stwierdzeniem, że pestycydy wywierają negatywny wpływ na środowisko.