Podsumowanie wypadków w górach w 2022 r. Ile osób zmarło?

Poznaliśmy statystyki podsumowujące liczbę wypadków śmiertelnych w górach po stronie polskiej i słowackiej. Liczba ofiar w 2022 r. była w obu krajach większa niż w 2021 r. i poprzednich latach.

W 2019 r. na Giewoncie zginęły cztery osoby, 160 zostało rannych
W 2019 r. na Giewoncie zginęły cztery osoby, 160 zostało rannychPaweł Murzyn East News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Turystyka górska staje się coraz bardziej popularna. Zarówno słowackie, jak i polskie pasma górskie oferują różnorodne trasy dopasowane do kondycji, wieku, sprzętu i umiejętności. 

TOPR oraz Horská záchranná služba udostępniły statystyki na temat śmiertelnych wypadków w górach w 2022 r.

Akcja ratunkowa po zejściu lawiny
Akcja ratunkowa po zejściu lawinyMaciek JonekEast News

Wypadki w polskich górach w 2022 r.

Jak donosi TOPR do największej liczby wypadków śmiertelnych w polskich Tatrach dochodzi na Rysach. Co dziesiąty wypadek jest śmiertelny, a najczęściej dochodzi do nich w maju. Pogoda u podnóża gór ma się nijak do trudnych warunków i ośnieżonych szlaków powyżej. Rysy to najwyższy szczyt w Polsce, liczy 2499 m n.p.m. Pod koniec roku w okolicach szczytu zginęła 21-letnia kobieta. W maju w tych okolicach zmarło też dwóch mężczyzn.

Często przyczyną wypadków w Tatrach są poślizgnięcia się, spadki z kilkuset metrów i lawiny. W październiku mężczyzna spadł z ok. 200 m z Przełęczy Krzyżne, nie przeżył. Zdarza się też, jak w przypadkach grudniowych zdarzeń, jakie miały miejsce w pasmach Beskidu Małego i Beskidu Wyspowego, że przyczyną śmierci jest hipotermia. Z tego powodu zmarły dwie kobiety.

W 2022 r. doszło w sumie Tatrach do 938 wypadków - informuje TOPR. Ponad 1000 osób otrzymało pomoc od ratowników. Ofiar śmiertelnych było w sumie 19. 

W porównaniu do słowackiej strony Tatr, można mówić o stosunkowo niskiej liczbie ofiar śmiertelnych.

Słowacja

Horská záchranná služba podaje, że w zeszłym roku odnotowano więcej przypadków śmiertelnych wypadków niż w latach poprzednich. W słowackich górach śmierć poniosło 56 osób. Najwięcej osób - 23 - straciło życie w Tatrach Wysokich. Wzrost liczby wypadków zaobserwowano w paśmie Małej Fatry - to tutaj m.in. w lecie piorun śmiertelnie raził jednego z piechurów.

W zeszłych latach słowackie służby informowały średnio o 40 ofiarach rocznie. 

Przyczynami wypadków są głównie zejścia z wyznaczonego szlaku (trzech turystów z Polski poniosło śmierć pod Kołowym Szczytem z powodu zboczenia ze szlaku), wędrówki podczas niepewnej aury bez kompletnego sprzętu wymaganego na niektórych obszarach, poślizgnięcia się na lodzie oraz lawiny.

Trzeba pamiętać, że pogoda jest często kluczowym czynnikiem podczas planowania wycieczek w góry. W lecie można zetknąć się z częstymi i wyjątkowo niebezpiecznymi burzami, a w zimie ze zlodzoną powierzchnią oraz lawinami - z ich powodu w zeszłym roku w słowackich górach zginęło 5 turystów. Nie były to jednak niedoświadczone osoby.

W paśmie Wielkiej i Małej Fatry zginęli też pracujący tam leśnicy, pracownik ośrodka narciarskiego oraz pasterze. Podczas katastrofy lotniczej w Wielkiej Fatrze (dwa szybowce zderzyły się ze sobą) zmarło dwóch pilotów - z Polski i Litwy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas