Na zimowym szlaku

Zimą góry wyglądają majestatycznie. Jednak w przypadku wędrówek po białym puchu trzeba zaopatrzyć się w sprzęt, a w wielu przypadkach zdobyć wiedzę na temat górskiej kultury i radzenia sobie w różnych sytuacjach.

Bilikova Chata w Tatrach Wysokich
Bilikova Chata w Tatrach Wysokich P/F/H/ullstein bildGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Pamiętajmy, że jeśli nie posiadamy potrzebnego sprzętu, a znaleźliśmy się w trudnej sytuacji, należy zawrócić z szklaku. Jeśli wybieramy się w wysokie góry należy sprawdzić pogodę i ew. zagrożenie lawinowe. Co jeszcze jest ważne zimą w górach?

Sprzęt i planowanie szlaku

Zaplanowanie wycieczki i zaopatrzenie się w sprzęt na zimową wyprawę mogą zająć trochę czasu. W zależności od tego, czy wybieramy się na 500, 1000, czy 2000 m n.p.m musimy dobrać odpowiedni sprzęt. Choć i tutaj występują wyjątki zależne od danych warunków pogodowych. W zimie sprawdza się górski plecak, a w nim: termos z ciepłym napojem, rękawiczki, skarpety na zmianę, latarka (czołówka) oraz drobne, jeśli na trasie spodziewamy się odwiedzić schronisko. Zimą przydają się też kijki - najlepiej składane, które można przyczepić do plecaka lub schować.

Na zasypane śniegiem oraz oblodzone, wymagające szlaki (o ukształtowaniu alpejskim, np. Tatry lub wysokie parte Karkonoszy) obowiązkowo musimy posiadać raki, czekan oraz niekiedy rakiety śnieżne, które bardzo ułatwiają chodzenie po śniegu. Taki zestaw wraz z umiejętnościami technicznymi i orientacją w terenie dają dużo większą możliwość zachowania bezpieczeństwa nawet na ekstremalnych szlakach. Niektórzy zaopatrują się też w narty skiturowe przyspieszające zjazd. Wymagają one jednak od użytkownika umiejętności narciarskich.

Narciarz wdrapujący się po stoku w Alpach Bawarskich
Narciarz wdrapujący się po stoku w Alpach BawarskichFeder, Wilfried/Travel Collection/East NewsEast News

Zimą ze względów bezpieczeństwa lepiej wybierać szlaki uczęszczane przez więcej osób. Po pierwsze są one lepiej przetarte, a po drugie w razie wypadku lub niebezpieczeństwa ktoś może nam pomóc.

Naładowany telefon komórkowy wraz z wgranymi mapami turystycznymi - najlepiej dostępnymi offline - to bardzo ważny element naszej wyprawy. Na komórkę można wgrać liczne aplikacje z mapami wszystkich europejskich pasm - także w wersji premium z dodatkowo oznaczonymi ścieżkami wiodącymi poza głównymi szlakami.

Kto ma pierwszeństwo?

Miłym akcentem górskich wypraw są zawsze serdeczne powitania osób wędrujących po szlakach. Jest to oznaka tego, że piechur zna niepisaną zasadę kultury górskiej. Zdarza się, że na nasze "cześć" nie usłyszymy odpowiedzi.

Inną oznaką kultury na szlaku jest wzajemne przepuszczanie się. I tutaj liczy się elastyczność i trzeźwa ocena sytuacji - radzi Karkonoski Park Narodowy.

W niektórych miejscach w górach natkniemy się na zakaz oddawania potrzeb fizjologicznych na ścieżkach. Tu akurat zakaz stanął na uczęszczanym przez turystów skrócie.

Katarzyna NowakINTERIA.PL

Schronisko

Wiesz, że szlaki w słowackich Tatrach są częściowo zamknięte zimą? Poruszać można się tylko po ścieżkach prowadzących do schronisk górskich, chatek i otulin. Planując wycieczkę z mapą turystyczną online łatwo sprawdzić czy zaplanowana trasa jest otwarta. Także w polskich pasmach górskich możemy spotkać szlaki nieczynne zimą.

Schroniska w zimie są niezwykle potrzebne. Można się w nich ogrzać, odpocząć, przebrać i zjeść ciepłą zupę. W większości europejskich schronisk w menu znajdują się potrawy wegetariańskie oraz mięsne.

Czy zimowa pogoda zostanie z nami na dłużej?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas