Pająk Nosferatu zadomowił się u sąsiadów Polski. Wkrótce dotrze i do nas

Jeszcze 20 lat temu jadowity pająk zwany Nosferatu występował tylko rejonie Morza Śródziemnego. Dziś gatunek ten coraz lepiej czuje się w umiarkowanym klimacie i występuje m.in. w Niemczech. Dotarcie pająków Nosferatu do Polski jest kwestią czasu.

Zoropsis spinimana potocznie nazywany jest "pająkiem Nosferatu"
Zoropsis spinimana potocznie nazywany jest "pająkiem Nosferatu"Tonci Maletic/Bios Photo/East NewsEast News

Jeszcze kilkanaście lat temu lat temu jego zasięg ograniczał się do kilku regionów, ale obecnie jadowity pająk Nosferatu występuje już w całych Niemczech.

Nazwa brązowo-szarego pajęczaka wzięła się od bohatera-wampira niemieckiego horroru "Nosferatu - symfonia grozy" z lat 20. XX w.

Coraz cieplej w Europie. Pająk Nosferatu będzie się pojawiał częściej

Niemiecki Związek Ochrony Przyrody (Nabu) podaje, że Zoropsis spinimana pojawił się w Niemczech pierwszy raz najprawdopodobniej w 2005 r. Od tej pory jest stałym mieszkańcem kraju, ale nie tylko Niemiec, ponieważ osobniki dotarły także do Austrii, Szwajcarii, czy na Węgry.

Który Nosferatu jest straszniejszy?Collection Christophel/Collection Christophel/East News/Wikimedia CommonsEast News

Pająk Nosferatu w Polsce jeszcze oficjalnie nie występuje. Na początku 2024 r. żywego pająka w przesyłce znaleźli pracownicy lotniska Chopina w Warszawie i został zaobserwowany w Beskidach w 2023 r. Były to pojedyncze przypadki, ale możliwe, że z czasem występowanie gatunku w Polsce zostanie stwierdzone już oficjalnie.

Pajęczaki te, podobnie jak m.in. kolczaki zbrojne, lubią ciepło, dlatego rozprzestrzeniają się w ocieplającej się Europie.

Wyższe temperatury w ciągu ostatnich kilku lat sprawiły, że jadowity Zoropsis spinimana występuje obecnie na niemal całym obszarze Niemiec - odnotowano już kilkadziesiąt tysięcy przypadków obserwacji tego osobnika. Można go znaleźć zarówno w domu, jak i w ogrodzie, czy w parkach.

Pająk Nosferatu. Nazywa się jak wampir

Ośmionożny pająk może zachwycać niezwykłym ubarwieniem lub budzić postrach - zarówno swoim wyglądem, jak i wielkością. Pajęczak osiąga do dwóch centymetrów długości, ale jego odnóża mogą osiągać rozpiętość dochodzącą nawet do 6 cm.

Powszechnie uważa się, że Zoropsis spinimana został nazwany mianem "pająka Nosferatu" właśnie ze względu na swój brązowo-ciemny głowotułów. Ktoś uznał, że charakterystyczny wzór przypomina twarz wampira i etykieta Nosferatu została z pająkiem do dziś.

Nosferatu to pająk jadowity, ale jego ukąszenie nie jest bardzo bolesne - przypomina ból po użądleniu przez osę. Podobnie jak kolczak zbrojny, Zoropsis spinimana może przegryźć ludzką skórę - podaje Niemiecki Związek Ochrony Przyrody.

Jak każdy pająk, Nosferatu nie atakuje bez powodu, a tylko wtedy, gdy czuje się zagrożony. To kluczowa informacja dla wszystkich tych, którzy zechcą "unieszkodliwić" tego pająka w domu lub w innym miejscu. Co można zrobić? Zostawić pajęczaka w spokoju lub delikatnie przenieść go na zewnątrz (kartka i szklanka to niezawodny sposób na wynoszenie pająków z domu).

"Wydarzenia": "Wielki i groźny pająk". Przerażona kobieta zaalarmowała służbyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas