Odkryto szczątki największego dinozaura w historii Europy

W Portugalii odkryto szczątki prawdopodobnie największego dinozaura, jaki kiedykolwiek stąpał po terenach dzisiejszej Europy. Potężny stwór miał około 25 metrów długości oraz mniej więcej 12 metrów wysokości. Na naszej planecie można go było spotkać przeszło 150 milionów lat temu.

article cover
Twitter

Na pierwsze fragmenty rekordowych skamieniałości natknięto się już w 2017 roku. Wówczas na działce mieszczącej się w pobliżu miasta Pombal znalazł je pewien Portugalczyk zamierzający rozbudować swój dom. O intrygującym znalezisku poinformował on paleontologów.

W sierpniu bieżącego roku rozpoczęto wykopaliska. Szybko okazało się, że rzeczone szczątki należą prawdopodobnie do największego dinozaura w historii Europy. Mowa o roślinożernym brachiozaurze, którego długość wynosiła rekordowe 25 metrów.

Stworzenie miało mniej więcej 12 metrów wysokości i według wstępnych szacunków można je było spotkać na naszej planecie przeszło 150 milionów lat temu, czyli w czasach późnej jury.

Dotychczas odkopano żebra stworzenia (jedno z nich mierzy aż trzy metry) oraz kręgi. W najbliższym czasie planowana jest kontynuacja wykopalisk, w związku z czym istnieje spore prawdopodobieństwo odnalezienia kolejnych skamieniałości.

- Nieczęsto można znaleźć wszystkie żebra takiego zwierzęcia, nie mówiąc już o tej pozycji zachowującej ich pierwotną, anatomiczną pozycję. Ten sposób zachowania jest stosunkowo rzadki w zapisie kopalnym dinozaurów, w szczególności u zauropodów z późnej jury - powiedziała Elisabete Malafaia, badaczka z Uniwersytetu Lizbońskiego.

- Badania na stanowisku paleontologicznym Monte Agudo potwierdzają, że region Pombal posiada wielki zapis kopalny późnojurajskich kręgowców - dodaje.

Mrówki zamiast pestycydówPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas