Odkryli najstarsze grzyby świata, które były agresywne i zabójcze
Brytyjskie Muzeum Historii Naturalnej doniosło o odkryciu, jakiego jeszcze nie mieliśmy. Znajdująca się w muzealnych zbiorach jedna z roślin z epoki dewonu, sprzed 407 milionów lat, miała na sobie narośla o kształcie kopułek. Naukowcy postanowili je zbadać i wyniki są zaskakujące. Oto mamy najstarszego grzyba na świecie, który atakował swoje ofiary.
Roślina, która znajdowała się w zbiorach brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej to Asteroxylon mackiei - prymitywny widłak dewoński odkryty w 1912 roku na szkockim stanowisku paleontologicznym Rhynie Chert. Szkocja to jedna z najstarszych części nie tylko Wielkiej Brytanii, ale i świata. Okolice Rhynie Chert położone niedaleko Aberdeen to jeden z najstarszych i najlepiej znanych ekosystemów dewońskich. Tutejsze organizmy liczą 407 milionów lat.
Skamieniałości zachowane są w martwicach krzemionkowych, tworzących się w pobliżu gorących źródeł i gejzerów. Wskutek mineralizacji krzemionką skamieniałości mają bardzo dobrze zachowaną mikrostrukturę części miękkich (rośliny z zachowaną strukturą komórkową, nawet wraz z aparatami szparkowymi). Tu znaleziono pierwsze na świecie porosty, które są przykładem koegzystencji mchów i grzybów. Stanowiły podstawę rozwoju życia na Ziemi, co pokazał chociażby Steven Spielberg w swym najnowszym filmie.
Jak się okazało, nie wszystkie grzyby współdziałały z roślinami. Dokładniejsza analiza widłaka z rodzaju asteroksylon pozwoliła się zorientować, że jeszcze starsze były zachowania przeciwne.
Oto bowiem na widłaku znaleziono kopulaste narośle, które okazały się być dziełem grzyba zwanego Potteromyces asteroxylicola. To grzyb nazwany na cześć Beatrix Potter - znakomitej brytyjskiej ilustratorki, znanej z takich postaci jak Królik Piotruś, Beniamin Truś czy Wiewiórka Orzeszko oraz Typcio Drypcio. To w nią w 2006 roku w filmie "Miss Potter" wcieliła się Renee Zellweger. Mało kto wie, że Beatrix Potter była też świetną mykolożką. Badała i odkrywała grzyby, była współpracowniczką Muzeum Historii Naturalnej. Jej wiedza na temat mykologii była ogromna. Ten grzyb ją uświetnia.
Nie jest to organizm nowy w nauce, bo odkryto go już w 2015 roku, ale dopiero teraz wyszły na jaw nowe fakty na temat tego niesamowitego grzyba.
Jak chociażby to, że był on najstarszym grzybem świata atakującym swoje ofiary - czyli właśnie rośliny takie jak widłak asteroksylon. Skamieniałość ze Szkocji w zasadzie jest przyłapaniem tego grzyba na gorącym uczynku, to jest na infekowaniu rośliny. Uważa się, że był to grzyb pasożytniczy i agresywny.
Dr Christine Strullu-Derrien, główna badaczka dewońskich grzybów z Muzeum Historii Naturalnej, mówi: - Chociaż na tym obszarze znajdowano już wcześniej inne grzyby, jest to pierwszy przypadek, gdy taki organizm spowodowały infekcję u rośliny. Potteromyces asteroxylicola to kopalnia wiedzy na temat ewolucji różnych grup grzybów, takich jak Ascomycota, największa gromada tego królestwa. Nadanie temu ważnemu gatunkowi imienia Beatrix Potter wydaje się odpowiednim hołdem dla jej niezwykłej pracy i zaangażowania w odkrywanie tajemnic grzybów - dodała Christine.
Jak zaznaczyła, nowa dostępna nam technologia, taka jak mikroskopia konfokalna (o powiększonym kontraście i rozdzielczości), umożliwiła w obecnych czasach odkrycie większej liczby tajemnic skamieniałości znajdujących się w zbiorach muzealnych, np. w Muzeum Historii Naturalnej.
Dewon to okres ery paleozoicznej, który trwał od 419 do 359 milionów lat. Nazwano go od hrabstwa Devon w Anglii. To okres niezwykle ważny dla zmian w życiu na Ziemi. To wtedy doszło do rozwoju ryb, w tym także już kostnoszkieletowych i chrzęstnoszkieletowych. Pierwsze ryby mięśniopłetwe i trzonopłetwe dostosowały się do życia w wodach słodkich, a pod koniec dewonu pojawiły się pierwsze zwierzęta stanowiące formy przejściowe między rybami i płazami jak ichtiostega czy tiktaalik. Zwierzęta wyszły wtedy na ląd, nie tylko bezkręgowce jak pajęczaki, wije, skoczogonki, ale pod koniec okresu - także kręgowce.
W lasach dewońskich pojawiły się pierwsze mszaki, skrzypy, paprocie zarodnikowe, widłaki jednozarodnikowe. W późnym dewonie rozwinęły się widłaki różnozarodnikowe, klinolisty i pierwsze rośliny nasienne (paprocie nasienne).