Niecodzienna sytuacja w Japonii. Wulkan stworzył nową japońską wyspę

Erupcja podwodnego wulkanu w rejonie japońskiego archipelagu Ogasawara sprawiła, że terytorium Japonii się powiększyła. Powstała nowa wyspa, która wynurzyła się spod powierzchni oceanu. Na naszych oczach doszło do zjawiska niezwykle widowiskowego, które pokazały japońskie telewizje. W kwestii tego, ile dokładnie wysp wchodzi w skład Japonii trudno się doliczyć. Teraz będzie to jeszcze trudniejsze.

Erupcja wulkanu w archipelagu Ogasawara
Erupcja wulkanu w archipelagu OgasawaraAssociated PressEast News

Rozmaite szacunki podają od 3 tysięcy do aż kilkunastu tysięcy wysp tworzących Japonię, od Hokkaido na północy aż po takie archipelagi jak Riukiu czy Ogasawara. One położone są daleko na południe od Kiusiu, w rejonie Zwrotnika Raka. Dzisiaj kojarzą się z miejscem turystycznym i wypoczynkowym, w którym sami Japończycy i goście zagraniczni spędzają urlopy. Niegdyś skojarzenia były bardziej bolesne - w archipelagu leży bowiem wyspa Okinawa, a wśród wysp Ogasawara znajduje się wyspa Iwoto. Ta nazwa może niewiele mówi, więc warto dodać, że kiedyś nazywała się Iwo-jima.

Iwo-jima na początku 1945 roku była areną krwawej i wielkiej bitwy wojsk japońskich z amerykańskimi. Trwała ona od lutego aż do 26 marca 1945 roku, skończyła się śmiercią ponad 100 tysięcy żołnierzy japońskich (wielu w aktach samobójczych) i ponad 20 tysięcy amerykańskich. Tu zginął chociażby mistrz olimpijski w jeździectwie, Takeishi Nishi. Japończycy bronili Iwo-jimy zażarcie, gdyż była pierwszym terytorium tzw. Wysp Macierzystych Japonii.

O tych wydarzeniach opowiadają dwa filmy Clinta Eastwooda - "Listy z Iwo-jimy" i "sztandar chwały". Można z nich wywnioskować, jak bardzo wulkaniczną wyspą była Iwoto (Iwo-jima).

Wulkan wybuchł. Mamy nową wyspę

Potężna eksplozja, do jakiej doszło tutaj kilka dni temu nie wiązała się już z wojną, ale z erupcją podwodnego wulkanu. Doprowadziła ona do powstania nowej wyspy, która wyłoniła się spod wody niemal na oczach ludzi. Fantastyczny proces relacjonowały telewizje japońskie, które jednak informują jasno, że wyspa może okazać tymczasowa i tak szybko, jak się pojawiła, zniknąć pod powierzchnią oceanu. tak stało się z podobnymi wyspami wulkanicznymi w rejonie Iwo-jimy, które powstały tu chociażby w latach 1914 czy 1986.

Wyspa Iwoto, koło której pojawił się nowy kawałek ląduICHIRO OHARAAFP

Obecna eksplozja była erupcją freatyczną, czyli erupcją spowodowaną ciśnieniem pary wodnej powstałej na kontakcie wody z gorącą magmą. Gdy wody (gruntowe, opadowe, morskie) dostają się w pobliże magmy, zamieniają się w parę wodną. Para, gdy nagromadzi się w dużej ilości lub też wytworzy się w sposób nagły, doprowadza do erupcji. 

Japonia doczekała się swojego piękna. Wiśnie zakwitły!HARUMI OZAWA / AFPTV / AFPAFP

 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas