Naukowcy: na Ziemi żyło łącznie około 2,5 mld tyranozaurów

Zwierzęta te żyły na przestrzeni około 2,4 mln lat, jednocześnie na Ziemi było około 20 tys. dorosłych osobników - poinformowali w amerykańscy naukowcy. Wyniki ich badań opublikował magazyn "Science".

article cover
Willgard Krausepixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley przy obliczaniu łącznej liczby tyranozaurów wzięli pod uwagę m.in. to gdzie występowały, ile ważyły oraz jaki był całkowity czas istnienia gatunku, który wyginął około 66 mln lat temu.

Analiza wykazała, że w czasie trwania całego gatunku, w ciągu 2,5 mld lat na świecie było 127 tys. jego pokoleń. Tyrannosaurus rex po raz pierwszy został opisany w 1905 r. Od tego czasu znaleziono skamieniałości ponad 40 osobników. Był jednym z największych drapieżników lądowych w historii Ziemi.

- Dlaczego jest kultowy? - pyta paleontolog Charles Marshall, który kierował badaniami. - Kurczę, ogromnie masywny zabójca z superwielkimi zębami, taki, którego nigdy byś sobie nie wymyślił, gdybyśmy nie mieli skamieniałości. Więc nie tylko superfajny i poza wyobraźnią, ale prawdziwy. Jak Godzilla, ale prawdziwy. Myślę, że lubimy czuć się mali, a T. rex z pewnością sprawia, że czujemy się mali i bezbronni - stwierdził Marshall.

Tyrannosaurus rexNhat Nguyenpixabay.com

Naukowiec dodał, że chociaż niepewności co do szacunków były duże, a niektóre z założeń mogą zostać zakwestionowane przez innych paleontologów, warto było przeprowadzić badanie, aby poszerzyć wiedzę na temat tego słynnego dinozaura, a wykorzystana formuła może być zastosowana do badania innych wymarłych zwierząt.

Przeciętna masa dorosłego tyranozaura została określona na 5,2 tony. Uznawane za jedne z najgroźniejszych dinozaurów, żyły średnio 28 lat. Występowały na obszarze około 2,3 mln km2.

Skamieniałości tyranozaurów znaleziono w prowincjach Alberta i Saskatchewan w Kanadzie oraz w amerykańskich stanach Montana, Wyoming, Dakota Południowa, Dakota Północna, Utah, Kolorado, Nowy Meksyk i Teksas.

T. rex wyginął podczas wielkiego wymierania kredowego. 66 mln lat temu wyginęły trzy czwarte gatunków zwierząt i roślin na Ziemi. Najprawdopodobniej spowodowało je uderzenie meteorytu, które doprowadziło do wyginięcia dinozaurów. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas