Najgłośniejsze owady na Ziemi. Mogą spędzić nawet 17 lat pod ziemią

Od milinów lat owady pełnią nadrzedną rolę na Ziemi. Wśród miliona latających i brzęczących owadów znajduje się ten, który wydaje najgłośniejsze dźwięki. Ponadto jego larwy potrafią zalegać w ziemi najdłużej spośród wszystkich insektów.

Cykady wydają głośne dźwięki
Cykady wydają głośne dźwięki

W świecie owadów znajduje się wiele takich (a może nawet większość), które denerwują człowieka. Równocześnie ludzie wykazują się niezrozumieniem dla wielu insektów, traktując je jako szkodniki. Ale w przyrodzie nie ma szkodników.

Co przyjdzie na myśl większości ludzi na myśl o cykadzie? Na pewno nie to, co przeczytają poniżej.

Cykada - najgłośniejszy owad

Należą do rodziny pluskwiaków i obejmują około 2900 gatunków. Cykady to jedne z najgłośniejszych owadów na świecie. Można je usłyszeć w Chorwacji, Australii, Indiach, czy na Kostaryce. W Polsce stwierdzono 4 gatunki cykad.

"Pieśń zalotna" samców cykad jest jednym z najgłośniejszych dźwięków wydawanym przez owady. Siła brzmienia całej grupy cykad może przekraczać 100-120 dB (podobnie jak najgłośniejsze dozwolone fajerwerki). Nie jest to jednak odgłos, który jest szkodliwy dla naszego zdrowia.

Dla porównania - dźwięk dochodzący z ruchu ulicznego ma ok. 90 dB, a hałas motocyklu bez tłumika to ok. 100 dB. Start rakiety kosmicznej to ok. 190 dB. 

Niektóre cykady wydają dźwięki o niesamowicie niskiej częstotliwości, niesłyszalnej dla ludzkiego ucha.

Cykady wieloletnie spędzają większość swojego życia pod ziemią, a cykl ich rozwoju trwa nawet 17 lat

Długowieczność

Cykady wieloletnie odznaczają się wyjątkową cechą: spędzają większość swojego życia pod ziemią, a cykl ich rozwoju trwa nawet 17 lat.

Po spędzeniu kilkunastu lat pod ziemią "gotowe" cykady wydostają się spod ziemi. Na powierzchni larwy przechodzą wylinkę (zrzucają zewnętrzną część powłoki ciała), potem łączą się w pary (uprzednio "śpiewając" głośne pieśni), składają jaja, a następnie umierają. Wszystko to dzieje się zaledwie w ciągu kilku tygodni. Ale nie wszystkie spośród prawie 3 tys. gatunków cykad żyją tak krótko. Niektóre mogą dożyć do kilku lat.

Dla człowieka kluczowa jest jednak liczba cykad, jakie pojawiają się obok niego. Jednorazowo może wystąpić nawet do 1,5 miliona owadów na akr (4046,86 m2), w większości nie ma się czego obawiać. Okresowe i zgrane pojawianie się dorosłych cykad jest procesem wyjątkowym w świecie owadów - oceniają przyrodnicy. 

Rola w ekosystemie

Cykady znane ze wyjątkowo głośnych śpiewów godowych i niezwykle długich cykli życiowych od wieków fascynowały naukowców. Owady te pełnią ważne role w ekosystemach. Według badań nimfy cykad nie są tak szkodliwe, jak mogłoby się wydwać. Nie opóźniają wzrostu drzew, ani nie szkodzą mu. Nie ma konieczności pozbywania się cykad, ponieważ nie są szkodnikami. Co więcej, są nieszkodliwe; nie gryzą, nie żądlą, nie są trujące i nie roznoszą chorób.

Cykady uczestniczą w obiegu składników odżywczych oraz stanowią źródło pożywienia dla innych zwierząt.

Amerykanie błędnie nazywają cykady wieloletnie szarańczą. W USA występują 4 gat. cykad wieloletnich.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas