Mity o zwierzętach, w które powinieneś przestać wierzyć

W świadomości wielu osób ukorzeniły pewne informacje o zwierzętach, które niekoniecznie mają odzwierciadlenie w rzeczywistości. Mity powtarzane od dziesięcioleci brane są przez niektórych już niemal za pewnik, choć prawda okazuje się zgoła inna.

Strusie chowające głowy w piasek

Strusie, jak powszechnie wiadomo, nie potrafią latać, co uniemożliwia im składanie jaj na drzewach. Pozostaje im więc założyć gniazdo na ciepłym piasku i następnie co jakiś czas spoglądać, czy wszystko z nim w porządku. Gdy popatrzymy na takiego osobnika z daleka, może nam się wydawać, że trzyma swoją głowę w piasku. Nieporozumienie międzygatunkowe murowane.

Zobacz także: Tajemniczy ssak, który żył wśród dinozaurów

Reklama

Króliki i marchewki

Każdy z nas zapewne kojarzy fragmenty serii kreskówek Warner Brothers, w których królik Bugs przegryza marchewkę w charakterystyczny dla siebie sposób. Wielu osobom ta postać tak mocno zapadła w pamięć, że do dzisiaj uważają, że głównym posiłkiem królików są właśnie marchewki.

Oczywiście wspomniane zwierzęta z chęcią je zjedzą, lecz ich głównym pożywieniem w naturalnym środowisko zawsze będzie siano. Co więcej, wspomniane zwierzęta miałyby duże trudności z wykopaniem korzenia marchwi.

Koty pijące mleko

Adekwatnie do przykładu powyżej wygląda sytuacja z kotami oraz mlekiem. Wbrew popularnemu przekonaniu wspomnianym ssakom nie powinniśmy dawać krowiego mleka, gdyż zawarta w nim laktoza może spowodować u nich biegunkę. Przerażające, jak wiele osób nieświadomie robi im krzywdę.

Zobacz także: Pies lub kot w domu to lepsze zdrowie fizyczne i psychiczne

Psie lata

Obliczanie wieku naszych czworonożnych przyjaciół z pewnością możemy nazwać jednym z najdziwniejszych wymysłów dotyczących zwierząt. W teorii chodzi o porównanie długości życia psów do ludzi poprzez pomnożenie ich prawdziwego wieku przez daną liczbę, lecz w praktyce sprawa wygląda o wiele bardziej skomplikowanie.

Każda rasa ma inną średnią długość życia. Przykładowo berneński pies pasterski przeżyje średnio siedem wiosen, czyli o ponad połowę mniej niż niewielka chihuahua. Dodatkowo dojrzewanie odbywa się w u tych sworzeń zdecydowanie wcześniej niż u ludzi, co w połączeniu z jeszcze kilkoma innymi aspektami nie pozwala nam na proste porównywanie.

Ślepe nietoperze

Niemal wszystkie nietoperze potrafią określić położenie najróżniejszych obiektów za pomocą echolokacji, czyli zdolności do namierzania dzięki wykorzystaniu zjawiska echa akustycznego. Innymi słowy wspomniane ssaki są w stanie dosłownie usłyszeć przeszkody.

W związku z tym wielu osób błędnie uważa nietoperze za ślepe, gdyż po co miałyby one używać tak wyjątkowej umiejętności, gdyby mogły normalnie widzieć. Otóż tak się składa, że nietoperze normalnie widzą.

Zobacz także: Nietoperze naśladują dźwięk pszczół w celu uniknięcia zagrożenia

Pamięć złotej rybki

Wbrew znanemu powiedzeniu pamięć złotej rybki wcale nie jest wyjątkowo krótka. Wspomniane ryby potrafią zapamiętać wspomnienia mające nawet kilka lat. Zdecydowanie o wiele większy problem mają one z pijarem.

Psy widzące na czarno-biało

Nasi czworonożni przyjaciele z pewnością widzą świat w nieco innych barwach niż my. Co prawda, nie są one aż tak kolorowe jak w naszym przypadku, lecz na pewno nie można nazwać ich czarno-białymi.

Zobacz także: Twój pies doskonale wie, kiedy kłamiesz

Ludzkie oko zawiera trzy różne rodzaje czopków, które wywołują wrażenie czerwieni, zieleni oraz barwy niebieskiej. W oczach psów znajdziemy o jeden czopek mniej, przez co ich paleta barw jest bardziej ograniczona, lecz wciąż zawiera wiele kolorów.

Byki nie lubiące czerwieni

Toreador niemal zawsze drażni byka za pomocą czerwonej płachty. Czyżby wspomniane zwierzęta nie przepadały właśnie za tym kolorem? Otóż nic bardziej mylnego.

Agresję u byków wywołuje sam ruch materiału, a jego kolor nie ma z tym nic wspólnego. Natomiast czerwień jest preferowanym wyborem toreadorów ze względu na ukrycie ewentualnych plam krwi od zranionego byka.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta | mity
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy