Masowe sadzenie drzew nie zawsze sprzyja klimatowi
Drzewa trzeba sadzić w sposób przemyślany, w odpowiednich miejscach odpowiednie gatunki. W przeciwnym razie nie pomoże to w walce z ociepleniem klimatu - taki wniosek płynie z opublikowanego właśnie badania amerykańskich naukowców środowiskowych z Clark University.
Choć w zdecydowanej większości przypadków wycinka lasów prowadzi do ocieplania klimatu, bo odfiltrowują one z atmosfery ogrzewający klimat dwutlenek węgla i wiążą go w drewnie i glebie, w niektórych przypadkach odnosi to skutek przeciwny, bo korzystny wpływ lasów na klimat może przewyższać inny związany z nimi efekt, wywołany ich kolorystyką.
Lasy są zwykle ciemniejsze od otaczających je, niezalesionych obszarów. Im ciemniejsza powierzchnia, tym więcej promieniowania słonecznego absorbuje, co prowadzi do podniesienia temperatury. To tak zwany efekt albedo (albedo określa, jaką część promieniowania odbija dana powierzchnia).
Dzięki temu zjawisku można wyjaśnić powstawanie tzw. wysp ciepła, gdy zalane asfaltem miasta są cieplejsze, niż otaczające je wsie i przedmieścia. Problem w tym, że gęste lasy w pewnych warunkach mogą wywoływać podobny efekt. "Odkryliśmy, że w niektórych regionach Stanów Zjednoczonych, na przykład w regionie położonym między pasmami górskimi w zachodnich regionach kontynentu, większe zalesienie sprzyja podnoszeniu temperatury" - wyjaśnia prowadzący badanie ekolog, prof. Christopher A. Williams.
Według fundowanych przez NASA badań, w nawet jednej czwartej przypadków, wycinka lasów w USA mogła przyczynić się do ochłodzenia klimatu, bo wzrost temperatury wywołany efektem albedo przekraczał korzyści płynące z tego, ile dany las usuwał dwutlenku węgla z atmosfery.
"Jeśli nie będziemy brać pod uwagę efektu albedo i korzyści płynących z pochłaniania dwutlenku węgla, kampanie na rzecz masowego sadzenia drzew mogą się okazać kontrproduktywne wobec działań na rzecz stabilizacji klimatu" - twierdzi prof. Williams dodając: "Chodzi o sadzenie właściwych drzew we właściwym miejscu, i badania podobne do naszych mogą pomóc zidentyfikować lokalizację o największym potencjale dla ochłodzenia klimatu".