​Małopolskie: Idziesz do parku lub lasu? Uważaj na lisie szczepionki

W Małopolsce w czwartek ruszają wiosenne szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionki zostaną zrzucone z samolotów w lasach, na polach, łąkach i w parkach. Z tego powodu nie powinno się wyprowadzać tam zwierząt domowych aż do 4 czerwca.

123RF/PICSEL

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował, że szczepienia lisów będzie prowadzone od 13 do 21 maja. Z tego powodu przez kolejne dwa tygodnie nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

Liczba przypadków wścieklizny dzięki stosowanym szczepieniom zmalała w regionie do zera. Jeszcze w 2010 r. odnotowano ich 118, a rok później 60. Najczęściej występowały na wschodzie regionu, w rejonie Tarnowa, Bochni, Brzeska. Ostatni przypadek zarejestrowano w 2018 r.

W Małopolsce szczepienie obejmie całe województwo. Podczas akcji na każdy kilometr kwadratowy terenów zielonych ma trafić około 30 dawek; nieco więcej w rejonie bytowania lisów. Na terenach zurbanizowanych szczepionka wykładana będzie ręcznie.

Szczepionki są niewielkie. To brunatno-zielonkawe kostki o zapachu mocno zepsutej ryby. Lisy wyczuwają je z odległości kilkuset metrów. Wojewódzki lekarz weterynarii zaapelował, by nie podnosić ich z ziemi. Jeśli zrobi to człowiek, praktycznie staną się bezużyteczne. Lisy wyczuwając ludzki zapach nie zjedzą już kostki.

Służby weterynaryjne poinformowały, że przynęta na zewnątrz kostki nie jest niebezpieczna dla człowieka. W przypadku kontaktu z płynną zawartością szczepionki, należy jednak niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Trzeba natychmiast umyć mydłem pod bieżącą wodą ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynem.

Wszelkich informacji w sprawie szczepień udzielają pracownicy wojewódzkiego inspektoratu weterynarii w Krakowie pod numerem telefonu 12 293 10 00.

Szczepienia przeprowadzane są wiosną oraz jesienią.

Dieta planetarna, czyli co możemy zrobić dla siebie i planety? ZobaczInteria.tv
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas