Jest sposób na mniejsze zużycie nawozów. Naukowcy zachwyceni

Cynk może się przyczynić do zabezpieczenia plonów przed zmianami klimatu, ponieważ odgrywa on kluczową rolę w regulacji procesu wiązania azotu przez rośliny strączkowe. „Odkrycie roli cynku jako sygnału wtórnego w roślinach jest naprawdę niezwykłe" - mówią badacze i chwalą jego rolę także w innym aspekcie rolnictwa.

Mniej nawozów dzięki cynkowi. "„Odkrycie roli cynku jako sygnału wtórnego w roślinach jest naprawdę niezwykłe" - mówią badacze
Mniej nawozów dzięki cynkowi. "„Odkrycie roli cynku jako sygnału wtórnego w roślinach jest naprawdę niezwykłe" - mówią badacze123RF/PICSEL

Naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus (Dania) we współpracy z Politechniką w Madrycie i Europejskim Ośrodkiem Promieniowania Synchrotronowego we Francji odkryli, że cynk wraz z regulatorem transkrypcji Fixation Under Nitrate (FUN) wpływają na wydajność wiązania azotu przez rośliny strączkowe. To odkrycie może zrewolucjonizować rolnictwo oparte na roślinach strączkowych poprzez optymalizację wydajności upraw i zmniejszenie zależności od nawozów syntetycznych.

Cynk ratunkiem dla rolnictwa?

FUN reaguje na "cynkowe sygnały" i reguluje wiązanie azotu w brodawkach korzeniowych, gdzie żyją symbiotyczne bakterie.

Wiedząc, w jaki sposób cynk i FUN regulują wiązanie azotu, można by zwiększyć jego dostarczanie, poprawić plony i promować bardziej zrównoważone praktyki rolnicze. Rośliny stałyby się bardziej odporne na niekorzystne zmiany klimatu i związane z nimi ekstremalne zjawiska pogodowe. Plony byłyby stabilniejsze, zaś zapotrzebowanie na sztuczne nawozy - mniejsze. Uprawa roślin strączkowych stałaby się możliwa na nowych, wcześniej nieodpowiednich do tego celu terenach.

"FUN jest regulowany przez osobliwy mechanizm, który bezpośrednio monitoruje poziom cynku w komórkach; pokazujemy, że FUN jest inaktywowany przez cynk i uwalniany do postaci aktywnej, gdy poziom cynku jest niski" - mówi profesor Kasper Rojkjar Andersen.

Badacze sprawdzają też nowe sposoby zarządzania systemami rolniczymi, które pozwolą ograniczyć stosowanie nawozów azotowych i zmniejszyć ich wpływ na środowisko
Badacze sprawdzają też nowe sposoby zarządzania systemami rolniczymi, które pozwolą ograniczyć stosowanie nawozów azotowych i zmniejszyć ich wpływ na środowisko123RF/PICSEL

Mniej nazwozów

Z punktu widzenia rolników ciągłe wiązanie azotu może być korzystną cechą, która zwiększa dostępność azotu, zarówno dla samych strączkowych, jak i innych roślin uprawianych wspólnie z nimi lub po nich, które są zależne od azotu pozostałego w glebie po uprawie strączkowych.

Zdaniem autorów uzyskana wiedza może położyć podwaliny pod przyszłe badania, które zapewnią nowe sposoby zarządzania systemami rolniczymi oraz pozwolą ograniczyć stosowanie nawozów azotowych i zmniejszyć ich wpływ na środowisko.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas