Jesienią wchodzą do domów i gryzą. "W praktyce to owad pożyteczny"

Temat biedronek azjatyckich pojawia się raz w roku, jesienią, kiedy te niewielkie owady szukając sobie miejsca do zimowania siadają na oknach, nasłonecznionych ścianach i próbują się dostać do naszych mieszkań. "Mówimy wtedy o pladze i mnożymy sposoby, by się biedronki pozbyć. Ale jej uciążliwość trwa zaledwie kilka dni. Przez pozostałą część roku nikt o niej nie mówi, a szkoda, bo jest bardzo pożyteczna, zjadając np. mszyce" - mówi prof. Jacek Twardowski, kierownik Zakładu Entomologii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Biedronka azjatycka to gatunek inwazyjny, który w ciągu 20 lat zdążył rozprzestrzenić się w obu Amerykach i w Europie
Biedronka azjatycka to gatunek inwazyjny, który w ciągu 20 lat zdążył rozprzestrzenić się w obu Amerykach i w Europie123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Media obiegły niedawno informacje o pladze biedronek azjatyckich, które siadały na oknach, balkonach i próbowały wejść do mieszkań. "Zbliża się zima i owady próbują sobie znaleźć miejsce do przezimowania. W Azji, skąd pochodzą, zwykle znajdują schronienie pod kamieniami i w skalnych szczelinach" - tłumaczy prof. Jacek Twardowski.

Biedronki azjatyckie wchodzą do domów. Jak się ich pozbyć?

"U nas chowają się do budynków, biorąc je instynktownie za skalne wzniesienia. Szczeliny w oknach to jedno z ich ulubionych miejsc. Ale wystarczy założyć moskitiery w okna lub nie otwierać ich w dni, kiedy widzimy owady na szybach i problem zniknie. I to dosłownie, bo za tydzień, dwa, kiedy biedronki znajdą miejsca do przezimowania, znikną nam z pola widzenia. Aż do następnej jesieni" - dodaje ekspert.

Jeśli biedronki dostały się do mieszkania. to radykalną, choć skuteczną metodą na ich pozbycie się jest użycie odkurzacza. Są też tzw. domowe sposoby na ich odstraszanie. Biedronki azjatyckie nie lubią kwaśnego zapachu oraz woni kamfory czy mentolu. Wystarczy spryskać ramy okien czy firanki olejkiem cytrynowym lub miętowym, a biedronki nie będą zainteresowane wejściem do środka.

Biedronka azjatycka, choć bywa uciążliwa, nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla człowieka - podkreślają specjaliści. Jej ugryzienie jest nieprzyjemne i może objawiać się zaczerwienieniem czy swędzeniem. U alergików może wywołać objawy, takie jak astma, obrzęk naczyniowy czy pokrzywkę.

Kontakt z biedronką azjatycką u wrażliwych osób może doprowadzić do poważnej reakcji alergicznej
Kontakt z biedronką azjatycką u wrażliwych osób może doprowadzić do poważnej reakcji alergicznej123RF/PICSEL

"Biedronka sama nie zaatakuje"

"Ale owad ten nie jest agresywny jak np. bywają osy. Biedronka nas sama nie zaatakuje, żeby ugryźć musi zostać np. przygnieciona, zdarza się też, że gryzie, kiedy ją łapiemy i zamykamy w dłoni. Nie jest też niebezpieczna dla zwierząt, choć np. kiedy kot ją przegryzie, a takie przypadki mieliśmy, toksyny, które wydziela mogą podrażnić jego przełyk" - tłumaczy naukowiec UPWr.

W Polsce mamy 76 gatunków biedronek. Jak rozpoznać biedronkę azjatycką? To raczej łatwe, choć niekiedy jest mylona z rodzimą siedmiokropką. Barwa pokryw jest bardzo zmienna - od żółtej, poprzez pomarańczową i czerwoną. Może być też czarna z czerwonymi kropkami. Biedronka azjatycka może mieć od 0 do 23 kropek. Tuż za głową ma czarny rysunek w kształcie litery M, a na grzbiecie delikatny garbek.

To gatunek inwazyjny ze względu na konsekwencje ekologiczne (wypiera rodzime biedronki), co nie znaczy, że szkodliwy.  "W praktyce to owad pożyteczny!"  - podkreśla prof. Twardowski.

Biedronka azjatycka (in. biedronka arlekin) pochodzi ze wschodniej i środkowej Azji. W 1916 r. Amerykanie sprowadzili ją do Kalifornii, celem ochrony upraw przed owadami wyrządzającymi szkody. Z czasem owad przeniósł się do innych stanów. Ostatecznie gatunek opanował niemal całą Amerykę Północną, Południową oraz Afrykę.

W latach 80. ubiegłego wieku sprowadzono ją z Kanady do Europy, licząc, że poradzi sobie z plagą mszyc. W Polsce pierwsze osobniki zaobserwowano w Poznaniu w 2006 r.

Żółwie Klaudiusze w poznańskiej palmiarni. Niezwykłe narodzinyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas