Inwazja groźnej biedronki azjatyckiej trwa. Jak przed nią chronić siebie i swój dom?

Za nami trochę cieplejsze dni, co za tym idzie, korzystając z ostatnich promieni słonecznych, otwieramy okna i drzwi. To idealna okazja, by małe owady wciskały się tłumnie każdą szparą do naszego domu, by uciec przed chłodem zimy. Jak ustrzec się przed inwazją biedronki azjatyckiej oraz jak odróżnić ją od naszej?

Biedronka azjatycka to gatunek inwazyjny, który w ciągu 20 lat zdążył rozprzestrzenić się w obu Amerykach i w Europie
Biedronka azjatycka to gatunek inwazyjny, który w ciągu 20 lat zdążył rozprzestrzenić się w obu Amerykach i w Europie123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Inwazja azjatyckiej biedronki

Jesień przynosi ze sobą coraz chłodniejsze wieczory i pierwsze przymrozki. Jest to czas, kiedy szczególnie trzeba zabezpieczyć swój dom przed niechcianymi gośćmi. Mimo że o gryzoniach zawsze pamiętamy i staramy się uchronić przed nimi w jak najlepszy sposób, to już o owadach często zapominamy.

Na własnej skórze przekonali się o tym mieszkańcy Wrocławia. Jak donosi lokalny portal TuWrocław, miasto przeżywa prawdziwe oblężenie w związku z inwazją biedronki azjatyckiej. Jak czytamy, biedronki azjatyckie od samego rana uprzykrzają życie mieszkańcom, obsiadają mury oraz wlatują do domów i mieszkań. W związku z tym, że pogoda uległa ociepleniu, a wcześniejsze dni przyniosły wiele deszczu, owady zaczęły się namnażać i stwarzać realne zagrożenie dla ludzi.

Jej ugryzienie jest dotkliwe, może uczulać

Jak piszą Lasy Państwowe: „Biedronka biedronce nierówna”Biedronki azjatyckie są o tyle niebezpieczne, że ich ugryzienie może ze sobą nieść przykre konsekwencje. Nie tylko powoduje ból, ale w skrajnych przypadkach może powodować alergie, które objawiają się świądem, pokrzywką, katarem, problemami z oddychaniem, obrzękiem naczynioruchowym czy zapaleniem spojówek.

Tam, gdzie jedna biedronka azjatycka, tam zazwyczaj cały rój tych owadów. Ugryzienie kilku czy kilkunastu z nich może się skończyć naprawdę źle. Nie dotyczy to tylko osób, które są alergikami, ale również zdrowych, dlatego tak ważne jest, aby po ugryzieniu obserwować swoje reakcje i ewentualnie zasięgnąć porady lekarza.

Jak uchronić swój dom przed inwazją?

O inwazji biedronki azjatyckiej możemy mówić w momencie, gdy nasz dom czy mieszkanie oblegane jest przez kilkaset owadów równocześnie. Październik i listopad to moment, w którym musimy szczególnie zadbać o nasze bezpieczeństwo i ochronę przed tymi owadami. Z kilkoma czy z kilkunastoma osobnikami poradzimy sobie łatwo na przykład za pomocą odkurzacza, jednak większa ich ilość będzie wymagała podjęcia już profesjonalnych działań.

W internecie znajdziemy informacje na temat różnych sposobów odstraszania biedronki azjatyckiej. Jedni jako skuteczny sposób na ich odstraszenie wymieniają olejki eteryczne, gdzie te owady szczególnie nie lubią zapachu olejku pomarańczowego metanolu czy kamfory. Inni stawiają na substancje chemiczne czy rośliny doniczkowe, takie jak na przykład chryzantemy, których biedronki azjatyckie mają szczególnie nie lubić.

Jeżeli domowe sposoby nie przynoszą żadnych skutków, a nasz dom wypełnia się coraz większą ilością tych groźnych owadów, najlepszym wyjściem będzie zwrócenie się o pomoc do profesjonalistów. Jednak, jeżeli owady jeszcze nie dostały się do naszego domu czy mieszkania, warto pomyśleć o uszczelnieniu drzwi i okien oraz o montażu moskitier, które nie pozwolą im się przedostać do wnętrza przez uchylone okna.

Narodziny manata we wrocławskim zoo. To ich pierwszy chłopakPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas