Biedronki azjatyckie gryzą i właśnie wchodzą do domów. Jak je zwalczyć?

Inwazja biedronek azjatyckich w Polsce trwa, a jej konsekwencje mogą być poważne. Te owady, nazywane również harlekinami, całymi chmarami próbują przedostać się do naszych mieszkań. Nie możemy im jednak na to pozwolić, ponieważ są groźne dla człowieka i mają wpływ na zmniejszanie się populacji rodzimych biedronek. Jak pozbyć się biedronek azjatyckich?

Biedronka azjatycka to gatunek inwazyjny, który w ciągu 20 lat zdążył rozprzestrzenić się w obu Amerykach i w Europie
Biedronka azjatycka to gatunek inwazyjny, który w ciągu 20 lat zdążył rozprzestrzenić się w obu Amerykach i w Europie 123RF/PICSEL
  • Biedronka azjatycka na dobre zadomowiła się już w Europie. Ma to swoje zalety i wady, jednak niestety tych drugich jest znacznie więcej.
  • Ekspansywny chrząszcz bardzo szybko się rozmnaża, zagrażając tym samym populacji naszych rodzimych biedronek, a kontakt z nim może być również niebezpieczny dla człowieka.
  • Jak odróżnić biedronkę azjatycką od polskiej i jakie są objawy ugryzienia przez chrząszcza. 
  • Na czym powinno polegać skuteczne zwalczanie biedronki azjatyckiej?

Czym biedronka azjatycka różni się od biedronki polskiej?

Biedronka azjatycka (z łac. Harmonia axyridis), określana jest również jako arlekin, harlekin albo biedronka ninja. Gatunek pochodzi z południowo-wschodniej Azji, skąd w XIX wieku sprowadzono je do Ameryki Północnej i na Stary Kontynent, aby zwalczać mszyce na uprawach rolnych. 

Niestety sytuacja wymknęła się spod kontroli i dziś biedronki azjatyckie stanowią jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków chrząszcza z rodziny biedronek. 

Inwazja biedronek azjatyckich w Polsce trwa, a ich populacja niepokojąco powiększa się i rozprzestrzeniła odkąd w 2006 roku zauważono je po raz pierwszy w Poznaniu. 

Harlekiny przypominają polskie biedronki, jednak są od nich większe, najczęściej posiadają zmienną ilość czarnych kropek, których może być od 0 do 23. Wzór na ich głowach przypomina literę M albo W. Jeśli natomiast chodzi o kolor, to biedronki azjatyckie najczęściej są pomarańczowe albo czerwone, jednak zdarzają się również osobniki czarne z dwoma albo czterema czerwonymi kropkami. 

Biedronki azjatyckie w ciągu jednego roku są zdolne wydać nawet pięć nowych pokoleń, a liczebność pojedynczej grupy, która jesienią przemieszcza się na południe, aby przezimować, wynosi do kilku tysięcy osobników. Owady, szukając schronienia, często wędrują do wnętrza domów, gdzie mogą stwarzać zagrożenie dla ludzi i zwierząt. 

Jak wygląda larwa biedronki azjatyckiej i dlaczego jest niebezpieczna?

Larwy biedronki azjatyckiej można łatwo rozpoznać z uwagi na ich charakterystyczne pomarańczowe pasy, znajdujące się w bocznej części odwłoka oraz cztery brodawki grzbietowe. Owady warto eliminować jeszcze w tym stadium. 

Larwy biedronki azjatyckiej potrafią zjeść nawet 300 mszyc w ciągu 10 dni. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy zaczynają żywić się innymi owadami, w tym również jajami polskich biedronek. 

Czy ugryzienie biedronki azjatyckiej jest groźne?

Ugryzienie biedronki azjatyckiej nie jest przyjemne. Co prawda, nie zawsze ono powoduje ból, jednak zazwyczaj pozostawia czerwone i swędzące ślady. Kontakt z chrząszczem może również u niektórych wywoływać alergię. Do często spotykanych objawów alergii ugryzienia biedronki azjatyckiej należą:

  • katar
  • astma
  • pokrzywka
  • zapalenie spojówek
  • problemy z oddychaniem
  • groźny obrzęk naczynioruchowy
Kontakt z biedronką azjatycką u wrażliwych osób może doprowadzić do poważnej reakcji alergicznej 123RF/PICSEL

Alergia na biedronkę azjatycką w niektórych miejscach wynosi nawet 10 procent, a to wcale nie jedyny problem, jaki mają z nimi ludzie. Owad wydziela bowiem żółtą substancję - hemolimfę, którą niezwykle trudno jest później usunąć ze ścian i podłogi w domu. 

Jak odstraszyć biedronkę azjatycką?

Biedronkę azjatycką trudno wyeliminować z domu, dlatego lepiej zapobiegać zagnieżdżeniu się owadów, niż później z nimi walczyć. W tym celu w oknach warto zamontować moskitiery, które będą stanowić barierę mechaniczną uniemożliwiającą przedostawanie się harlekinów do wnętrza budynku. 

Moskitiery mogą stanowić skuteczną barierę ochronną przed biedronką azjatycką 123RF/PICSEL

Inną opcją, z której warto skorzystać, jest uszczelnienie elewacji i okien, przez które biedronka azjatycka często wchodzi do domu. W ogrodzie niezbyt daleko od ścian zapobiegawczo warto posadzić natomiast chryzantemy, ponieważ szkodniki nie znoszą ich zapachu, a okres kwitnienia kwiatów zbiega się z czasem, gdy owady poszukują schronienia. 

Poza tym, warto pamiętać o zapobiegawczym spryskiwaniu framug okien i drzwi olejkiem pomarańczowym, którego zapach działa odstraszająco na biedronkę azjatycką. Podobne działanie ma kamfora oraz mentol. 

Jak pozbyć się biedronek azjatyckich z domu?

Jeżeli powyższe metody nie poskutkują, a intruz zdąży już wtargnąć do domu, trzeba próbować zwalczać biedronki azjatyckie silniejszymi środkami. 

Zwalczanie biedronki azjatyckiej za pomocą odkurzacza jest szybkie i skuteczne. Stąd duża po popularność tej metody 123RF/PICSEL

Za skuteczne metody walki z harlekinami w domu uważa się stosowanie lamp owadobójczych oraz wciąganie insektów odkurzaczem. 

W pierwszym przypadku owady lgną do światła, a później giną w wyniku porażenia prądem. W drugim, po prostu zostają wciągnięte do wnętrza urządzenia. Należy jednak jak najszybciej wynieść worek zapełniony biedronkami azjatyckimi, gdyż mogą się one z niego uwolnić i prowadzić dalszą ekspansję w mieszkaniu. 

Czytaj również:

Zobacz także:

Przemysław Białkowski podcast: TygrysyStowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas