Żółw jaszczurowaty złapany w Polsce. Skorpucha to gatunek inwazyjny

Katarzyna Nowak

Katarzyna Nowak

Aktualizacja

Żółw jaszczurowaty został złapany pod Warszawą. Według ekspertów żyje w Polsce już długo, ale mógł zostać też przez kogoś porzucony. Gad w 2011 roku znalazł się na polskiej liście gatunków inwazyjnych.

Żółw jaszczurowaty
Żółw jaszczurowatyEducation Images/Universal Images GroupGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Skorpucha jaszczurowata to gatunek inwazyjny żółwia

Skorpucha jaszczurowata to gatunek żółwia z rodziny skorpuchowatych - naturalnie nie występuje w Polsce. Do tej pory opisano łącznie z "nowym znaleziskiem" trzy przypadki obecności tego gada w kraju.

Rzadko spotykanego żółwia zauważył mieszkaniec powiatu grójeckiego. Gad znajdywał się przy rowie melioracyjnym. Bartłomiej Gorzkowski prezes fundacji Epicrates twierdzi, że gad mógł zostać przez kogoś porzucony albo pochodzi z przemytu. Sprowadzanie zwierząt z innych regionów świata - także uznawanych za gatunki inwazyjne - zdarza się bowiem nadal bardzo często, a handel dziką przyrodą doprowadza pośrednio do wymierania gatunków.

Bartłomiej Gorzkowski dodaje w rozmowie z PAP, że żółw może mieć od 20 do 30 lat. Waży powyżej 10 kg. Na skorupie ma bliznę, ale jak twierdzą eksperci, rana jest już dobrze zagojona. Jak twierdzi prezes fundacji zobaczyć tego żółwia na lądzie to niebywała okazja, ponieważ skorpuchy zazwyczaj przebywają w wodzie.

Jeżeli ktoś zobaczy nietypowego żółwia może skontaktować się z fundacją Epicrates, żeby dowiedzieć się, co robić.

Jak wygląda skorpucha jaszczurowata? Charakterystyczny gad

Żółw jaszczurowaty żyje naturalnie głównie w Ameryce Północnej, ale przedstawicieli tego gatunku można zobaczyć też w Azji; m.in. w Chinach, na Tajwanie oraz wyspie Honsiu.

Szyja, odnóża i ogon tego żółwia są dużych rozmiarów, przez co nie mieszczą się w pełni w pancerzu. Skorpuchowate są odpornym gatunkiem, przez co mogą nawet przebywać pod lodem. Gad żywi się żabami, małymi ptakami i ssakami. W przypadku zagrożenia żółw może wyciągać szyję i gryźć swoimi mocnymi szczękami. Przez to uchodzi za niebezpiecznego dla ludzi.

Inwazja szopów praczy w PolsceSCP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas