Europa mówi "nie" dla futer. Będzie zakaz hodowli?

1,5 mln Europejczyków i Europejek opowiedziało się przeciwko hodowli zwierząt na futro. Petycja "Europa bez futer" zebrała rekordową liczbę głosów. Komisja Europejska wkrótce zajmie się sprawą.

Celem inicjatywy jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w Unii Europejskiej, a także zakazu importu futer naturalnych do krajów UE.
Celem inicjatywy jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w Unii Europejskiej, a także zakazu importu futer naturalnych do krajów UE.ALEXANDER NEMENOV/AFP/East NewsEast News

Zakończył się proces weryfikacji podpisów zbieranych pod Europejską Inicjatywą Obywatelską "Europa bez futer". Komisja Europejska ma wkrótce spotkać się z autorami inicjatywy. Na rozpatrzenie wniosku KE ma czas do końca roku.

Koniec hodowli futerkowych w Europie?

Celem przełomowej inicjatywy jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w Unii Europejskiej oraz zakazu importu futer naturalnych do krajów UE. To dziesiąta petycja Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej w historii, która odniosła sukces. Na dodatek zebrała najwięcej podpisów spośród tych dotyczących dobrostanu zwierząt.

Inicjatywa osiągnęła również próg podpisów w osiemnastu państwach członkowskich, w tym w Polsce. Pod inicjatywą podpisało się 108,5 tys. Polaków i Polek, z czego 91 tys. podpisów zostało pozytywnie zweryfikowanych.

Organizatorzy inicjatywy dot. zakończenia hodowli zwierząt futerkowych spotkają się z Komisją Europejską, a następnie wezmą udział w wysłuchaniu publicznym w Parlamencie Europejskim. Do końca roku KE będzie musiała ustosunkować się do wniosku.

Zbiórka podpisów pod inicjatywą została uruchomiona w maju 2022 r. i otrzymała wsparcie ponad osiemdziesięciu organizacji z całej EuropyALEXANDER NEMENOV/AFP/East NewsEast News

Kraje rezygnują z hodowli zwierząt na futro

Liczba ferm futrzarskich, jak i zwierząt hodowanych na futro w Polsce maleje z każdym rokiem. Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii w drugiej połowie 2022 r. w naszym kraju funkcjonowało 375 ferm zwierząt mięsożernych, w tym 316 ferm norek. Jak wskazuje GIW, aż 150 z nich było w tym okresie pustych lub zamkniętych.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy podpisali się pod inicjatywą. Wierzymy, że Komisja Europejska rozpatrzy wniosek pozytywnie i już niedługo na fermach futrzarskich w UE nie będzie cierpiało żadne zwierzę.
Marta Korzeniak, Otwarte Klatki

W prawie 20 krajach europejskich zakazano hodowli zwierząt na futro. M.in. Holandia (kiedyś największy producent futer w Europie), Włochy, Słowacja, Czechy, Wielka Brytania i Norwegia nie pozwalają na zamykanie zwierząt w klatkach i zabijanie ich w brutalny sposób na potrzeby przemysłu futrzarskiego. Coraz bliżej zakazu są obecnie Litwa i Rumunia, gdzie trwają zaawansowane prace legislacyjne nad ustawą.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas