Największe bestialstwo, jakie można sobie wyobrazić. Polski raper o fermach futrzarskich

Znany w Polsce raper DonGURALesko zachęca do poparcia zakazu hodowli zwierząt na futro w Unii Europejskiej. Muzyk twierdzi, że zamykanie zwierząt na całe życie w ciasnych klatkach "jest najbardziej bestialskim pomysłem, jaki można sobie wyobrazić".

Zwierzęta spędzają życie w ciasnych klatkach. Łapy wpadają im w kraty
Zwierzęta spędzają życie w ciasnych klatkach. Łapy wpadają im w kratyOtwarte Klatki/Andrew Skowronmateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Stowarzyszenie Otwarte Klatki nawiązało współpracę z popularnym raperem DonGURALesko. Odbywa się ona w ramach kampanii Europa Bez Futer. Raper i aktywiści opublikowali wideo, na którym raper, w towarzystwie lisów uratowanych z ferm futrzarskich, zachęca do złożenia podpisu pod Europejską Inicjatywą Obywatelską #FurFreeEurope i zlikwidowania tej bestialskiej branży.

Gryzonie takie jak norki, są zabijane na futra i akcesoria
Gryzonie takie jak norki, są zabijane na futra i akcesoriaOtwarte Klatki/Andrew Skowronmateriały prasowe

DonGURALesko jest jednym z rozpoznawalnych polskich raperów. Już nieraz pokazał empatię w stosunku do zwierząt. W 2020 roku wziął udział w koncercie charytatywnym Otwartych Klatek, który był wyrazem poparcia dla zakazu hodowli zwierząt na futro w Polsce. Tym razem raper idzie o krok dalej i zachęca swoich obserwatorów do podpisania Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej #FurFreeEurope, która jest szansą na wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w całej Unii Europejskiej, a także na zakaz importu futer do krajów UE.

"Zamykanie ich [lisów] na całe życie w ciasnych klatkach jest najbardziej bestialskim pomysłem, jaki można sobie wyobrazić" – mówi DonGURALesko na nagraniu. Towarzyszą mu lisy uratowane z ferm futrzarskich, które obecnie mieszkają w starym zoo w Poznaniu.

Horror zwierząt na fermach

Na przełomie listopada i grudnia, rozpoczyna się sezon zabijania zwierząt na fermach futrzarskich. Zwierzęta żyjące w ciasnych klatkach, często niespełna rok, są zabijane w okrutny sposób: norki są gazowane, a lisy i jenoty rażone prądem. 

"Mamy niepowtarzalną szansę, aby raz na zawsze zakończyć ten okrutny przemysł" – wystarczy podpisać inicjatywę – mówi Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Już prawie 20 krajów w Unii Europejskiej wprowadziło zakaz hodowli zwierząt na futro – w ostatnim czasie były to Estonia, Irlandia, Włochy, Malta i Łotwa. Polityczna debata o takim zakazie trwa m.in. w Litwie i Rumunii. W Polsce od czerwca na numer druku czeka projekt ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futro złożony przez Zielonych. Potrzebny jest milion podpisów, aby Komisja Europejska rozpatrzyła wniosek. Inicjatywę może podpisać każda osoba, która ukończyła 18 lat i która jest obywatelem lub obywatelką UE.

Film z DonGURALesko i lisami uratowanymi z ferm dostępny jest pod tym linkiem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas