Dzień Ziemi 2022. Skąd się wziął i dlaczego warto go świętować?
Co roku 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, znany także jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi. Inicjatywę zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. Celem Dnia Ziemi jest promowanie postaw ekologicznych oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat zagrożeń, jakie dotykają naszą planetę. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Inwestujmy w naszą planetę".
Spis treści:
Dzień Ziemi, nazywany także Międzynarodowym Dniem Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.
Senator Nelson wykorzystał aktywność amerykańskich studentów w latach. 70, aby nadać ruchowi nowe życie. Za koordynację działań odpowiadał absolwent Uniwersytetu Stanforda Denis Hayes, który w tym czasie kończył drugi kierunek na Uniwersytecie Harvarda. "W połowie 1969 r. ludzie nie mówili wiele o środowisku, choć już w połowie 1970 r. wielu Amerykanów nazywało samych siebie ekologami" - wspominał w "New York Times" koordynator pierwszego Dnia Ziemi, Denis Hayes.
Dzień Ziemi. Skąd wzięło się święto ekologów?
Wszystko zaczęło się od książki. W wydanej na początku lat 60. "Silent Spring", Rachel Carson opisywała szkodliwe skutki stosowania chemikaliów - pestycydów. Książka, oskarżająca przemysł chemiczny o świadome stwarzanie zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz stosowanie technik dezinformacyjnych, błyskawicznie stała się bestsellerem. Dla wielu to był pierwszy dzwonek alarmujący, że z przyrodą dzieje się coś bardzo niedobrego.
Zobacz również:
Ogromny wpływ na świadomość społeczną miała także fotografia Ziemi wykonana przez astronautę Billa Andersa podczas misji Apollo 8 w 1968 roku. To właśnie wtedy wiele osób zdało sobie sprawę jak krucha i wrażliwa, ale jednocześnie piękna, jest nasza planeta.
Krótko po publikacji słynnego zdjęcia Ziemi doszło także do ogromnego wycieku ropy w Kalifornii, co dodatkowo uzmysłowiło ludziom wrażliwość ekosystemów planety. Do morza przedostało się 11 mln litrów ropy, przez co zginęło 10 tys. zwierząt - delfinów, fok i ptaków. Jednym z naocznych świadków tamtych wydarzeń był ówczesny senator stanu Wisconsin, Gaylord Nelson. Obserwował konsekwencje wycieku z samolotu. Mówił później, że to właśnie widok zanieczyszczonych setek kilometrów kwadratowych był dla niego inspiracją do zorganizowania pierwszego Dnia Ziemi.
Dzień Ziemi 2022. Pod jakim hasłem odbywa się w tym roku?
Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się 22 kwietnia 1970 roku. Kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Dzięki temu podpisano także wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków, a także walkę o zrównoważone środowisko.
22 kwietnia nieprzypadkowo wybrano także w 2016 roku jako datę rozpoczęcia podpisywania przez 195 państw na całym świecie porozumienia paryskiego. Jego celem jest walka ze zmianami klimatu na Ziemi między innymi poprzez ograniczenie globalnego ocieplenia znacznie poniżej 2°C, a docelowo do 1,5 °C względem epoki przedprzemysłowej.
Obchody Dnia Ziemi są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku uroczystości w ramach Dnia Ziemi, koncentrują się wokół innej tematyki. W 2015 r. były to odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna.
W kolejnych latach hasłami przewodnimi Dnia Ziemi były:
- 2015 r. - "Odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna";
- 2016 r. - "Z energią zmieńmy źródła";
- 2017 r. - "W kierunku natury";
- 2018 r. - "Koniec zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych";
- 2019 r. - "Chrońmy nasze gatunki";
- 2020 r. - "Działanie na rzecz klimatu";
- 2021 r. - "Przywróćmy naszą Ziemię";
- 2022 r. - "Inwestujmy w naszą planetę".
W 2022 roku Światowy Dzień Ziemi odbywa się pod hasłem "Inwestujmy w naszą planetę". Ma ono zachęcić wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w ochronie środowiska poprzez działanie i inwestycje na rzecz klimatu i ekologii.
- To jest moment gdy możemy wszystko zmienić - klimat biznesowy, klimat polityczny i jak działamy na rzecz klimatu. Teraz jest czas na niepohamowaną odwagę, aby zachować i ochronić nasze zdrowie, nasze rodziny i nasze życia - mówią organizatorzy Dnia Ziemi 2022.
Światowy Dzień Ziemi. Co możemy zrobić?
W ramach obchodów Dnia Ziemi odbywa się wiele wydarzeń towarzyszących takich jak konferencje, czy akcje sprzątania świata. Cel pozostaje jednak taki sam: promowanie ekologicznych postaw, budowanie wspólnej odpowiedzialności za środowisko i uświadamianie zagrożeń związanych z niekontrolowanym rozwojem przemysłu i jego wpływem na klimat.
Międzynarodowy Dzień Ziemi to także sposobność do zwiększania świadomości wpływu, jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie.
Oto co każdy z nas może robić dla planety z okazji Dnia Ziemi 2022 (lub po prostu na co dzień):
- oszczędzaj wodę;
- zużywaj mniej prądu;
- segreguj śmieci;
- zamiast samochodu wybierz rower, komunikację miejską lub spacer;
- ogranicz zużycie plastiku;
- zamiast wyrzucać zepsutą rzecz - spróbuj ją naprawić;
- posprzątaj swoją okolicę;
- zadbaj o przyrodę;
- dziel się swoją wiedzą.