Dlatego w lesie jest najwięcej grzybów. Rosną wówczas jak szalone
Oprac.: Justyna Nachman
Wzrost grzybów to bardzo złożone zagadnienie. Jego tempo zależy od wielu czynników, takich jak gatunek, panujące warunki atmosferyczne czy rodzaj i wilgotność gleby. Sprawdź jak szybko rosną poszczególne gatunki grzybów oraz co konkretnie wpływa na tempo ich rozwoju.
Jak szybko rosną grzyby?
Na tempo wzrostu grzybów nakłada się kilka ważnych czynników. Podczas grzybobrania najbardziej zauważalne są jednak równice pomiędzy poszczególnymi gatunkami. Niektóre grzyby, takie jak koźlarze czy maślaki można czasami znaleźć już na następny dzień. Jednak nie wszystkie gatunki grzybów odznaczają się tak szybkim tempem wzrostu. Gąski zielonki potrzebują ok. trzech dni do pełnego wzrostu. Natomiast kurki wymagają już nieco więcej czasu, bo od dwóch do nawet pięciu dni.
Znane wszystkim podgrzybki rosną przez ok. sześć dni. Najdłużej natomiast rośnie ten najbardziej pożądany gatunek grzyba – borowik szlachetny, nazywany również prawdziwkiem. Jest o wiele rzadziej spotykany od ww. gatunków, ponieważ do wzrostu potrzebuje przynajmniej dziesięciu dni w sprzyjających warunkach.
Oprócz gatunku grzyba, na tempo jego wzrostu mają również wpływ czynniki środowiskowe. Ilość oraz częstotliwość opadów odpowiada za wilgotność gleby. Nie bez znaczenia pozostaje również temperatura powietrza, od której zależy szybkość parowania wody z powierzchni ziemi. Ważny jest również typ siedliskowy lasu, ponieważ te różnią się od siebie uwilgotnieniem gleby, a co za tym idzie również stopniem zatrzymywania wody. Najwięcej grzybów znajdziemy w lasach mieszanych świeżych oraz borach mieszanych świeżych.
Kiedy grzyby rosną najszybciej?
Grzyby znajdywane w lesie, to potoczna nazwa dla owocników grzybni znajdującej się pod powierzchnią ziemi. Wspomniane owocniki przy pomocy hymenium (warstwy rodzajowej) w postaci rurek lub blaszek rozsiewają liczne zarodniki, które do wykiełkowania potrzebują bardzo dużej ilości wody. Owocniki grzybów w ponad 90% składają się z wody, dlatego najszybciej rosną po długotrwałym, ale nie ulewnym deszczu. Bez odpowiedniej ilości wody ich wzrost jest niemożliwy lub osiągają znacznie mniejsze rozmiary.
Optymalną temperaturą do wzrostu grzybów jest ta, znajdująca się w przedziale 18-25°C oraz wilgotność powietrza w granicach 80-90%. Jednak minimalną temperaturą, przy jakiej może rozwinąć się owocnik to 3,5°C. Grzyby najintensywniej rosną w nocy i wczesnym rankiem, ponieważ najczęściej to właśnie wtedy wilgotność powietrza jest największa.
Czy grzyby rosną tylko jesienią?
Szczyt sezonu na grzybobranie przypada na wrzesień i październik. Jednak już wcześniej można w lesie znaleźć liczne gatunki grzybów. Pierwsze grzyby można już zbierać pod koniec wiosny. Prawdziwki i podgrzybki zaczynają pojawiać się w lasach pod koniec maja. Wraz z początkiem lata zaczyna się również sezon na kurki i maślaki. Natomiast w sierpniu stopniowo pojawiają się już borowiki.
Koniec jesieni wcale nie musi oznaczać końca grzybów w lesie. Niektóre gatunki pojawiają się dopiero wtedy, kiedy opadnie już większość liści. Płomiennica zimowa Flammulina velutipes, jak sama nazwa wskazuje, szczególnie upodobała sobie zimę na swój sezon. Jest to mało znany w Polsce jadalny grzyb nadrzewny. Najczęściej rośnie w większych skupiskach. Płomiennica jest odporna na mróz, jednak w trakcie jego trwania zaprzestaje rosnąć. Niestety ten jadalny gatunek może zostać pomylony z trującą dla człowieka hełmówką jadowitą Galerina marginata, od której odróżnia go brak pierścienia na trzonie.