Dlaczego jest więcej ras psów niż ras kotów?

Dlaczego na świecie istnieje zdecydowanie więcej ras psów niż ras kotów? – to pytanie z pewnością mogło zadać sobie wiele osób. Odpowiedź na nie wydaje się dosyć prosta i logiczna. Wszystko związane jest z przydatnością tych zwierząt.

Ras psów jest znacznie więcej niż ras kotów
Ras psów jest znacznie więcej niż ras kotówpixabay.com

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznaje obecnie aż 356 różnych ras psów. Natomiast Stowarzyszenie Miłośników Kotów akceptuje zaledwie 42 rasy kotów. Oczywiście w zależności od rodzaju organizacje rzeczone wartości mogą się nieco różnić, jednak zawsze znajdziemy pomiędzy nimi tę samą zależność. Ras psów będzie zdecydowanie więcej od ras kotów.

Automatycznie nasuwa się więc pytanie, skąd wzięła się taka różnica.

Pożyteczne psy

- Przypuszczam, że dlatego, ponieważ psy są o wiele bardziej przydatne niż koty - powiedział Tom Gilbert z Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Wszystkie psy pochodzą od wilków, czyli zwierząt towarzyskich żyjących w stadach i pracujący razem, predysponowanych do słuchania lidera, którego może zastąpić im człowiek

- Wszystkie te cechy oznaczają, że psy można wyszkolić do robienia tak wielu rzeczy, które są przydatne dla ludzi takich jak ciągnięcie, noszenie rzeczy, polowanie czy ochrona - dodał Gilbert.

Koty są zdecydowanie większymi samotnikami.

- Ponieważ nie pochodzą one od szczególnie towarzyskiego zwierzęcia, nie można nakłonić kota domowego do robienia zbyt wiele - wyjaśnia Gilbert.

- Tak więc, podczas gdy psy były hodowane do wykonywania różnych zadań, koty były w dużej mierze hodowane dla wyglądu - w wyniku czego jest więcej ras psów niż ras kotów - skwitował uczony.

Oczywiście dzisiaj również hoduje się sporo psów wyłącznie dla wyglądu, jednak wciąż wiele z nich służy nam na co dzień, czy to jako psy przewodniki, psy myśliwskie czy te służące policji. Koty aż tylu funkcji nie pełnią.

Czy czeka nas rekordowy smog?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas