Deszcz purpurowych kwiatów. Magiczna roślina kwitnie także w Polsce
Kwitnie glicynia - niezwykła roślina z Azji, która spodobała się także Polakom. Zwisające purpurowe grona wyglądają zjawiskowo. Liany tej rośliny mogą się owijać wokół podpór w różnych kierunkach.

Piękne magnolie, lilak, forsycje, kwiaty jabłoni i wiśni, a także glicynii wybuchły kwiatami w polskich ogrodach i parkach. Dzieje się tak, mimo że okres kwitnienia niektórych tych roślin powinien zacząć się dopiero w maju i czerwcu.
Liany złożone z jasnoliliowych kwiatów glicynii wyglądają oszałamiająco. A i z magnolią ten gatunek ma coś wspólnego - należą do tego samego taksonu, Magnoliopsida.
Wisteria jako roślina bardzo ozdobna
Inaczej zwana wisterią, glicynia obejmuje cztery gatunki. Dwa pochodzą z Chin, jeden jest z Japonii i jeden z Ameryki Północnej. To tam w naturze można natknąć się na charakterystyczne fioletowe liany. Rosną w lasach i zaroślach, zarówno na terenach skalistych, jak i nad rzekami.

Obecnie na świecie uprawia się wiele odmian wisterii, bo roślina potrafi ozdobić każde miejsce. Wygląda imponująco - ma okazałe i pachnące kwiatostany, zwłaszcza gatunki pochodzące z Japonii pachną zniewalająco.
Największe kwiatostany glicynii osiągają ponad 150 cm długości i mogą składać się nawet z 1,5 tys. kwiatów. Kwiatostany mogą mierzyć aż 2 m długości. Z kolei glicynia chińska imponuje wiekiem. Jest pnączem długowiecznym, żyje nawet 100 lat.
Poszczególne odmiany tej rośliny charakteryzują się różnymi barwami: mamy kwiaty liliowe, ale i ciemnofioletowe, różowe, białe, niebieskie.
W Japonii odbywają się rozmaite spektakle świetlne z wykorzystaniem tych kwiatów. Garden Illumonated Flowers w Ashikaga słynie z barwnych imprez audiowizualnych w roli głównej m.in. z glicynią.

Gigantyczne liany wymagają solidnych podpór. W naturze jakoś sobie same radzą, jednak w parku lub ogrodzie konieczne jest ustawienie wielkich pergoli lub innych budowli, po których glicynia będzie się pięła.
Okazałe pnącze zakwita dopiero po latach
To jedno z najbujniej kwitnących pnączy kwitnie w czasie życia kilkukrotnie. I tu ważna informacja dla ogrodników: odmiany rośliny, np. chińska wisteria sinensis i japońska wisteria floribundakwitnąć zaczynają dopiero po kilku latach, niektóre okazy nawet po nawet dziesięciu, inne odmiany zaś już po dwóch.
Niektórzy, chcąc przyspieszyć okres kwitnienia, przycinają po odpowiednim okresie pędy. Drzewa muszą jednak być dobrze ukorzenione, zanim rozpocznie się takie zabiegi.
Ogrodnicy, którzy chcą cieszyć się kwitnącym drzewem, często wybierają starsze okazy, żeby na spektakularne kwitnienie nie czekać latami.

Z wisterii przyrządza się olejki eteryczne, a kwiaty niektórych odmian są jadalne po odpowiedniej obróbce termicznej, najczęściej smażone. Trzeba jednak mieć się na baczności, bo wybrane części tej rośliny są trujące.
Ze względu na strukturę włókna z kory drzewa są wykorzystywane w przemyśle tekstylnym. W przeciwieństwie do przemijających kwiatów, samo pnącze może przetrwać znacznie dłużej. Może też szeroko się rozrastać, zajmując nowe obszary.