Ma 1000 lat, kwiaty opadają jak wodospad. Kwitnie japoński skarb narodowy
Kwitnie w połowie lub pod koniec kwietnia, a jego jasnoróżowe kwiaty rozchodzące się we wszystkich kierunkach na wiotkich gałązkach przypominają wodospad. Miharu Takizakura to skarb narodowy Japonii.

Gigantyczne drzewo wiśniowe nazywane jest powszechnie kwiatowym wodospadem. Obficie kwitnące Miharu Takizakura zachwyca niezliczoną liczbą kwiatów spływających po gałęziach. "Miharu" oznacza po japońsku "trzy źródła".
Gdy w kwietniu drzewo zakwita, okoliczni mieszkańcy, ale i przyjezdni z całego kraju, tłumnie odwiedzają to miejsce, aby wspólnie podziwiać krótki, choć widowiskowy spektakl przyrodniczy.
Japonia. Drzewo wiśni wygląda jak kwitnący wodospad
Imponujące drzewo wiśniowe rośnie w mieście Miharu w prefekturze Fukushima w środkowej Japonii. Według władz mieszkańcy będą mogli cieszyć się kwitnącymi wiśniami w tym roku jeszcze przez kilka dni, w zależności od pogody.

Roślina należy do gatunku Prunus itosakura. Jeston nazywany również wiśnią płaczącą - jej gałęzie rozchodzą się na boki i w dół, nieco podobnie jak u wierzby płaczącej.
Drzewo rosnące w Miharu ma według aktualnych danych ponad 1000 lat, mierzy 13,5 metra, obwód wynosi 11,3 metra.
Miharu Takizakura jest klasyfikowana jako jedna z pięciu największych wiśni Japonii. W 1922 r. drzewo uznano za skarb narodowy. Lokalne portale podają, że wiśnia cieszy się ogromną popularnością wśród Japończyków i jest przez nich niezwykle ceniona.

Oprócz wiśni w parku Takizakura rosną drzewa brzoskwiniowe i śliwy. W okresie kwitnienia park jest jedną z głównych atrakcji miasta Miharu.
Sakura, czyli podziwianie kwiatów wiśni w Japonii
Drzewo Miharu Takizakura ucierpiało 20 lat temu w wyniku obfitych opadów śniegu. Kilka gałęzi nie wytrzymało ciężaru śniegu. Mieszkańcy wspólnie stawiali podpory, które podtrzymują drzewo do dziś.
Płacząca wiśnia nie ucierpiała z kolei podczas intensywnego trzęsienia ziemi w Tōhoku w 2011 r. ani podczas tsunami. Po katastrofie nuklearnej w Fukushimie liczba odwiedzających znacznie spadła, ale mieszkańcy szybko wrócili do corocznej praktyki.
Co roku przy kwitnącym drzewie Miharu Takizakura pojawia się kilkaset tysięcy osób.
Kilkusetletnia tradycja zwana hanami (jap. oglądanie kwiatów) jest jednym z ważnych elementów kultury japońskiej. Mieszkańcy celebrują wspólnie krótki czas kwitnienia.
Wiśnia wywarła ogromny wpływ na filozofię i kulturę japońską. Kwiat wiśni jest ponadto symbolem przemijania, ulotności i kruchości życia, symbolika jest związana z buddyjskimi systemami filozoficznymi.