Bocianów w Polsce jest coraz mniej. Naukowcy potwierdzają

W południowo-zachodniej Polsce wyraźnie ubywa bocianów - potwierdzili naukowcy, podsumowując ostatni Międzynarodowy Cenzus Bociana Białego. Z danych wynika, że w ciągu dekady na 23 proc. powierzchni Polski liczebność bociana spadła aż o 35,5 proc.

Liczebność bocianów w Polsce drastycznie spada - alarmują naukowcy
Liczebność bocianów w Polsce drastycznie spada - alarmują naukowcyMarek KosińskiAgencja FORUM

 Bocian biały (Ciconia ciconia) jest jednym z najlepiej i najdłużej badanych gatunków ptaków, który stał się modelowym obiektem badań populacyjnych. Wielkość światowej populacji bociana jest oceniana w trakcie cyklicznych Międzynarodowych Cenzusów Bociana Białego, organizowanych co 10 lat. Ostatnio miało to miejsce w roku 2014.

"Niestety główny wynik nie jest optymistyczny" - zauważa dr Andrzej Wuczyński, profesor Instytutu Ochrony Przyrody PAN. Z analiz danych wynika, że w ciągu dekady na 23 proc. powierzchni Polski liczebność bociana spadła aż o 35,5 proc. "To dużo jak na długowieczny gatunek ptaka o stosunkowo wolnym tempie reprodukcji" - komentuje.

Ornitolodzy zauważają, że "nasza część Europy jest swego rodzaju wyspą spadków" jeśli chodzi o liczebność bocianówMICHAL KOSCAgencja FORUM

Liczebność bociana w Polsce spada

Inne dane pokazują, że również w skali ogólnopolskiej obserwowane są spadki liczebności, choć nie tak drastyczne. Dr Wuczyński zwraca uwagę, że spadki na wyżynnych terenach Sudetów i Karpat okazały się o połowę mniejsze, niż te na nizinach, "co sugeruje, że bocianom nieco lepiej wiedzie się obecnie w górach".

"Właściwie nie wiemy, co powoduje zmniejszanie liczebności i lokalne różnice trendów, przyczyny mogą wynikać ze zjawisk zachodzących na lęgowiskach w Europie Środkowej, na trasie migracji bociana albo na jego afrykańskich zimowiskach" - informuje dr Andrzej Wuczyński.

"Jednym z powodów może być stopniowe przesuwanie centrum zasięgu bociana na północny-wschód, prawdopodobnie w konsekwencji zmian klimatycznych, jednak dotychczas brak pewnych dowodów co do przyczyn obserwowanych zmian" - tłumaczy naukowiec.

Liczba bocianów białych w Polsce kurczy się na naszych oczach. Liczebność tych ptaków w zachodniej i południowej Polsce w ostatnich 30 latach spadła o 30 procent. To bardzo dużo. Bocian biały to nasz ptak narodowy, jeszcze nie tak dawno co czwarty bocian na świecie był Polakiem. Teraz - może co piąty.
prof. Piotr Tryjanowski, zoolog

W Polsce wyraźnie ubywa bocianów białych

"Wobec niewesołych trendów krajowej populacji pocieszeniem jest fakt, że nasza część Europy jest swego rodzaju wyspą spadków, otoczoną spektakularnymi wzrostami populacji zachodnio- i wschodnioeuropejskiej. Jest więc nadzieja, że witalne bocianie populacje otaczające Polskę w końcu i nasze gniazda zaczną zasilać" - dodał dr Wuczyński.

Autorzy pracy w "Acta Ornithologica" przedstawili pierwsze wielkoskalowe wyniki wspomnianego cenzusu pochodzące z Polski. Dotyczą one zwartego i dobrze zbadanego fragmentu, obejmującego pięć południowo-zachodnich województw (od lubuskiego do małopolskiego), stanowiące 23 proc. powierzchni kraju.

Celem badań była ocena regionalnej liczebności bociana i jej zmian w porównaniu z poprzednim cenzusem z 2004 r. oraz poszukiwanie czynników mogących te zmiany wywoływać. Dzięki zestawieniu wyników wszystkich siedmiu dotychczasowych cenzusów porównali też długoterminowe trendy w populacji bociana ocenianej w skali regionalnej, krajowej i globalnej.

Naukowcy stwierdzają, że Polskę, lub szerzej - Europę Środkową - należy obecnie traktować jako obszar przejściowy, nacechowany zmniejszaniem liczebności bociana białego, leżący pomiędzy rozległymi częściami areału lęgowego o rosnących populacjach.

Przemysław Białkowski podcast: PtakiStowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska

Źródło: Zielona Interia, PAP Nauka w Polsce

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas