Bocian-rozrabiaka terroryzuje mieszkańców Tułowic

W ogóle nie boi się ludzi i można do niego podejść nawet na kilka metrów. Problem w tym, że bocian z miejscowości Tułowice (woj. mazowieckie) jest także bardzo agresywny. Ptak-rozrabiaka atakuje samochody i domy, a jedyne, co go odstrasza, to domowe psy.

Mieszkańcy Tułowic w województwie mazowieckim mają nie lada problem. Ich domy i samochody atakuje... agresywny bocian
Mieszkańcy Tułowic w województwie mazowieckim mają nie lada problem. Ich domy i samochody atakuje... agresywny bocianPolsat News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Bocian-awanturnik z sąsiadujących z Kampinoskim Parkiem Narodowym Tułowic chodzi po przydomowych ogródkach i nikogo się boi. Z zapałem tłucze dziobem w okna i tarasowe drzwi. Nie oszczędza też karoserii samochodów. Mieszkańcy załamują ręce, szkody rosną, a bocian walczy z ... własnym odbiciem.

Ptak od kilku tygodni nie daje mieszkańcom spokoju. - To się zaczęło gdzieś dwa, trzy tygodnie temu od momentu, gdy pojawiły się młode. Bocian całkiem oszalał, atakował samochody, szyby - relacjonuje Adam Mistrzak, mieszkaniec Tułowic.

Bocian niszczy samochody i domy

Bocian najbardziej daje się we znaki domom położonym w pobliżu gniazda. Podwórko pana Adama odwiedza regularnie. I równie regularnie dewastuje auto. Bocian zniszczył karoserię samochodu, uderzając dziobem w drzwi, dach oraz maskę. Efektami jego ataków są widoczne wgniecenia oraz zadrapania. Ale to nie wszystko.

Ptasi awanturnik nie oszczędził też innych samochodów, a nawet domów. - Najpierw werandę sobie u sąsiada upodobał, a potem świetlik - mówi Piotr Ferenc, mieszkaniec Tułowic. - On atakował jak jastrząb, jednocześnie łapami w szybę i dziobem - dodaje.

Bocian nie boi się ludzi, siada na dachach samochodów, ogrodzeniu posesji, chodzi po tarasach. Nie odwiedza jedynie tych posesji, gdzie trzymane są psy. Mieszkańcy najbardziej boją się, że ptak w końcu zaatakuje ich dzieci.

Ten niepozorny bocian uprzykrzył życie już wielu osobom. Niestety za wyrządzone przez niego szkody nie przysługuje odszkodowanie od Skarbu Państwa
Ten niepozorny bocian uprzykrzył życie już wielu osobom. Niestety za wyrządzone przez niego szkody nie przysługuje odszkodowanie od Skarbu PaństwaCzysta PolskaPolsat News

Dlaczego bocian jest tak agresywny?

Specjaliści tłumaczą, że agresywne zachowanie boćka wynika z obrony terytorium. Ptak atakuje samochody i auta, bo widzi w nich swoje odbicie, które traktuje jak obcego bociana. Czyli wroga. - Po prostu ze swojego rewiru chce przegonić drugiego osobnika, konkurenta, do jego rewiru lęgowego - wyjaśnia Adam Tarłowski z Ussuri Ochrona Przyrody.

Agresję ptaka potęguje dodatkowo mała ilość pożywienia na pobliskich polach. A tak jest właśnie w tym roku. Dlatego bociany będą jeszcze bardziej bronić terenu wokół gniazda - przewiduje ekspert.

Jest jeszcze jedna zła wiadomość. Za szkody wyrządzone przez bociany nie przysługuje odszkodowanie ze Skarbu Państwa. Mieszkańcom Tułowic pozostaje więc chować auta i uzbroić się w cierpliwość. Agresywny bocian wyruszy do Afryki już w sierpniu.

Materiał wideo programu "Czysta Polska" Polsat News

Bocian-rozrabiaka terroryzuje mieszkańców TułowicPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas