Bobry mogą pomóc w zwalczaniu skutków zmian klimatu. Wystarczy przenieść je w górny odcinek rzeki

Zespół ekologów w ramach eksperymentu przeniósł blisko 70 bobrów w nowe miejsca. Efekt był zaskakujący dla wszystkich.

Naukowcy w ramach ekperymentu przenieśli bobry. Wyniki ich zaskoczyły
Naukowcy w ramach ekperymentu przenieśli bobry. Wyniki ich zaskoczyłypixabay.com

W górnym biegu rzeki Skykomish w stanie Waszyngton prace prowadzi obecnie pionierski zespół inżynierów budownictwa. Co więcej, robi to wyjątkowo skutecznie i naturalnie. Przeniesionym bobrom udało się dotychczas obniżyć temperaturę wody oraz zwiększyć poziom wód gruntowych.

Zmiany w hydrologii rzek w związku ze wzrostem temperatury

Skykomish jest 47-kilometrową rzeką w stanie Waszyngton, w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Płynie po zachodniej stronie Gór Kaskadowych, wchodzących w skład Kordylierów.

Wskutek zmian klimatu kurczy się pokrywa śnieżna a zamiast śniegu coraz częściej pada deszcz, przez co woda, zamiast podlegać retencji, szybko odpływa. Wzrasta też temperatura wody w rzece, co jest zabójcze dla łososi.

Migracja bobrów w imię nauki

W latach 2014-2016 ekohydrolog z Northeastern University w Bostonie — Benjamin Dittbrenner wraz z zespołem naukowców przeniósł 69 bobrów (Castor canadensis) z terenów nizinnych do górnego biegu rzeki Skykomish.

Wybrano 13 stanowisk, z których część była dawniej zasiedlona przez te zwierzęta. W pozostałych bobry musiały urządzić się od nowa. Aby zwiększyć szanse na pozostanie ich w docelowym miejscu, zdecydowano się na przeniesienie całych bobrzych klanów, ponieważ są bardzo rodzinne.

Udało się również połączyć kilka samotnych osobników w pary. Naukowcy śmieją się, że wcale nie były wybredne.

Pozytywne wyniki eksperymentu

W pięciu miejscach, gdzie dawniej żyły bobry naukowcy zaobserwowali 14 nowych tam, dzięki którym objętość wód powierzchniowych wzrosła 20-krotnie. Kolejną dobrą wiadomością był spadek temperatury wody za tamą o średnio 2,3 st. C, podczas gdy na obszarach niezmienionych przez bobry zanotowano wzrost temperatury o 0,8 st. C.

Obecność bobrów przyczyniła się również do wzrostu poziomu wód gruntowych.

Osiągamy cele przywracania niemal natychmiast, co jest naprawdę fajne
cieszy się Benjamin Dittbrenner

Dzięki bobrom, podczas szczególnie wysokich temperatur powietrza, wody były na tyle chłodne, że łososie mogły swobodnie w nich pływać.

Na rzece istnieją jeszcze opuszczone stawy niegdyś założone przez bobry, które według pomiarów przyczyniają się do wzrostu temperatury rzeki. Dittbrenner zauważa, że zasiedlanie opuszczonych żeremi jest łatwiejsze i pochłania mniej energii niż ich budowanie. Naukowcy mają więc nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zostaną one zasiedlone przez potomstwo przeniesionych bobrów.

Źródło: B.J. Dittbrenner et al. Relocated beaver can increase water storage and decrease stream temperature in headwater streams. Ecosphere. Vol. 13, July 2022, e4168. doi: 10.1002/ecs2.4168.

Zobacz także:

Woda nie tylko drożeje, ale też jej brakuje. Nasilają się kradzieżePolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas