Reklama

Bobry mogą pomóc w zwalczaniu skutków zmian klimatu. Wystarczy przenieść je w górny odcinek rzeki

Zespół ekologów w ramach eksperymentu przeniósł blisko 70 bobrów w nowe miejsca. Efekt był zaskakujący dla wszystkich.

W górnym biegu rzeki Skykomish w stanie Waszyngton prace prowadzi obecnie pionierski zespół inżynierów budownictwa. Co więcej, robi to wyjątkowo skutecznie i naturalnie. Przeniesionym bobrom udało się dotychczas obniżyć temperaturę wody oraz zwiększyć poziom wód gruntowych.

Zmiany w hydrologii rzek w związku ze wzrostem temperatury

Skykomish jest 47-kilometrową rzeką w stanie Waszyngton, w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Płynie po zachodniej stronie Gór Kaskadowych, wchodzących w skład Kordylierów.

Wskutek zmian klimatu kurczy się pokrywa śnieżna a zamiast śniegu coraz częściej pada deszcz, przez co woda, zamiast podlegać retencji, szybko odpływa. Wzrasta też temperatura wody w rzece, co jest zabójcze dla łososi.

Reklama

Migracja bobrów w imię nauki

W latach 2014-2016 ekohydrolog z Northeastern University w Bostonie — Benjamin Dittbrenner wraz z zespołem naukowców przeniósł 69 bobrów (Castor canadensis) z terenów nizinnych do górnego biegu rzeki Skykomish.

Wybrano 13 stanowisk, z których część była dawniej zasiedlona przez te zwierzęta. W pozostałych bobry musiały urządzić się od nowa. Aby zwiększyć szanse na pozostanie ich w docelowym miejscu, zdecydowano się na przeniesienie całych bobrzych klanów, ponieważ są bardzo rodzinne.

Udało się również połączyć kilka samotnych osobników w pary. Naukowcy śmieją się, że wcale nie były wybredne.

Zobacz także: Czy można oprzeć się skutkom globalnego ocieplenia? Zatoka Meksykańska zrobiła to 56 milionów lat temu

Pozytywne wyniki eksperymentu

W pięciu miejscach, gdzie dawniej żyły bobry naukowcy zaobserwowali 14 nowych tam, dzięki którym objętość wód powierzchniowych wzrosła 20-krotnie. Kolejną dobrą wiadomością był spadek temperatury wody za tamą o średnio 2,3 st. C, podczas gdy na obszarach niezmienionych przez bobry zanotowano wzrost temperatury o 0,8 st. C.

Obecność bobrów przyczyniła się również do wzrostu poziomu wód gruntowych.

Dzięki bobrom, podczas szczególnie wysokich temperatur powietrza, wody były na tyle chłodne, że łososie mogły swobodnie w nich pływać.

Na rzece istnieją jeszcze opuszczone stawy niegdyś założone przez bobry, które według pomiarów przyczyniają się do wzrostu temperatury rzeki. Dittbrenner zauważa, że zasiedlanie opuszczonych żeremi jest łatwiejsze i pochłania mniej energii niż ich budowanie. Naukowcy mają więc nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zostaną one zasiedlone przez potomstwo przeniesionych bobrów.

Źródło: B.J. Dittbrenner et al. Relocated beaver can increase water storage and decrease stream temperature in headwater streams. Ecosphere. Vol. 13, July 2022, e4168. doi: 10.1002/ecs2.4168.

Zobacz także:

Śnięte ryby w Odrze. Jest zawiadomienie do prokuratury

Mamy prawo żyć w czystym środowisku. Co zmieni się po rezolucji ONZ?

Z zaskrońcami dzieje się coś dziwnego. Ich rozmiar znacznie się zmienił

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama