90-letni żółw został ojcem trójki dzieci. Zwierzę ma się świetnie

Żółw promienisty o imieniu Pickles jest najstarszym zwierzęciem w zoo w Houston. Niedawno powitał na świat trójkę nowego potomstwa. To bardzo rzadkie zjawisko, nie tylko ze względu na wiek żółwia.

Żółw promienisty znajduje się na liście krytycznie zagrożonych gatunków
Żółw promienisty znajduje się na liście krytycznie zagrożonych gatunkówSTR/NurPhotoGetty Images

Żółw promienisty znajduje się na liście gatunków bliskich wyginięcia. Z tego powodu fakt, że udało mu się wydać potomstwo, wywołał entuzjazm wśród pracowników zoo.

Żółw Pickles ma obecnie 90 lat ale szacuje się, że przedstawiciele jego gatunku mogą dożyć nawet do 150 lat, jednak nie wiadomo do jakiego wieku mogą się rozmnażać

Zbieg okoliczności

Szczęśliwe zakończenie historii jest wynikiem szczęśliwego zbiegu okoliczności. Gdy Pani Pickles akurat składała jaja, zauważył to jeden z pracowników zoo i przeniósł je w odpowiednie miejsce. W przeciwnym wypadku nie przetrwałyby ponieważ gleba w zoo nie jest odpowiednia dla jaj, które w naturalnych warunkach są składane głównie na Madagaskarze. Jaja potrzebują odpowiedniej temperatury i wilgotności by się wykluć.

Jaja potrzebowały 5 miesięcy by wykluły się z nich żółwie. Gdy podrosną, trafią do jednej zagrody ze swoimi rodzicami.

Żółwie na liście gatunków krytycznie zagrożonych

Niestety populacja żółwia promienistego jest zagrożona. I chociaż na całym świecie są podejmowane wysiłki w celu jego ochrony, wciąż stanowią cenny towar na czarnym rynku ze względu na piękny wzór na skorupach. Z tego powodu żółwie stanowią często prezent ślubny. W Chinach skorupa sprzedawana jest osobno, a z mięsa zwierzęcia przygotowuje się zupę.

Źródło: www.nytimes.com

Najmniejsze delfiny świata giną na naszych oczach!AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas