Zakonnica zaatakowała ekologa. Afera na placu budowy

We francuskim departamencie Ardèche doszło do niecodziennej sytuacji. Broniąca budowy ogromnego ośrodka sakralnego zakonnica zaatakowała jednego z ekologów, który sprzeciwia się szkodliwej dla przyrody inwestycji. Lokalne media opublikowały film pokazujący jak siostra zakonna rzuca się na mężczyznę. Protesty trwają tu od wielu dni.

Kilka dni temu w sieci pojawiło się nagranie pochodzące z francuskiego regionu Ardèche. Na filmie widać grupę ludzi - głównie mężczyzn - stojących na placu budowy. Z nagrania wynika, że atmosfera jest napięta, jednak punktem kulminacyjnym jest ucieczka jednego z działaczy przed zakonnicą

Ekolog najpierw łamie rurę, a następnie zostaje przewrócony z impetem na ziemię. Siostra zakonna ze wspólnoty misyjnej przez chwilę nie chce puścić zaatakowanego mężczyzny.

Francja. Zakonnica użyła przemocy wobec ekologa

O budowie wielkiego ośrodka sakralnego wiadomo od co najmniej 2018 r. Wtedy też wydano zgodę na realizację inwestycji. Jednak z biegiem czasu budowa została wstrzymana m.in. ze względu na negatywny wpływ budowy na środowisko, a zwłaszcza chronione gatunki roślin (inny powód wstrzymania był dyktowany problemami logistycznymi). 

Reklama

Niedawno prace znów ruszyły, co spotkało się z oburzeniem i sprzeciwem działaczy na rzecz przyrody. Kilka osób rozpoczęło protest na placu budowy, jednak nie pojawili się tam sami. W obronie budowy obiektu stanęły też siostry zakonne, które również zjawiły się na budowie.

Konflikt ekologiczno-religijny trwa

To, jakie emocje wśród sprzymierzeńców (Wspólnota Misyjna Notre-Dame z Saint-Pierre-de-Colombier) oraz przeciwników budowy (aktywistów) wzbudza inwestycja, widać wyraźnie na popularnym w sieci nagraniu.

Sylvain Hérenguel z francuskiego stowarzyszenia na rzecz obrony przyrody (Association pour l'Avenir de la Vallée de la Bourges) powiedział, że nie spodziewał się, iż siostry zakonne mogą użyć przemocy, aby przeforsować swoje cele.

Atak zakonnicy na działacza zyskał w sieci sporą popularność. W ciągu tygodnia film wyświetlono na Twitterze (X) ok. 5 mln razy

W obronie przyrody stanęło wielu innych działaczy, którzy kontynuują protest. W poniedziałek, 23 października na budowie zjawiło się ok. 100 przeciwników utworzenia zespołu sakralnego Saint-Pierre-de-Colombier w Ardèche. Ekolodzy mówią, że nie ustąpią, dopóki prace nie zostaną całkowicie wstrzymane.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ekologia | Francja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy