Taka powódź zdarza się raz na 100 lat

Powodzie, które wystąpiły właśnie w północno-zachodniej Australii zdarzają się raz na sto lat. Cyklon tropikalny przyniósł ze sobą ulewne deszcze.

Baseny skalne w Kimberley, Australia
Baseny skalne w Kimberley, AustraliaRafael Ben Ari / Avalon/agefotostock/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ulewne deszcze w Australii wymusiły organizację akcji ratunkowych mieszkańców mało zaludnionego obszaru Kimberley. Miejsce to jest wybitne pod względem występowania skał krystalicznych i piaskowców.

Z powodu ulewnych deszczów mieszkańcy musieli zostać ewakuowani z odciętych z powodu powodzi obszarów. Helikoptery przetransportowały setki ludzi, którzy mówią jednogłośnie, że taka powódź zdarza się "raz na stulecie". Podczas klęski, jaka nawiedziła północno-zachodnią Australię działają służby, urzędnicy oraz ochotnicy z akcji pomocy humanitarnej. Wszyscy twierdzą, że na własne oczy zobaczyli skalę żywiołu.

Rekordowe powodzie

Kryzys w Kimberley - słabo zaludnionym obszarze o wielkości Kalifornii - został zapoczątkowany w zeszłym tygodniu. Cyklon tropikalny przyniósł ze sobą ulewne deszcze. Połowa mieszkańców Kimberley to Aborygeni.

"Woda jest wszędzie" - powiedział dziennikarzom w Perth minister służb ratunkowych Australii Zachodniej, Stephen Dawson.

"Ludzie w Kimberley przeżywają obecnie powódź, która zdarza się raz na 100 lat, najgorszą powódź, jaką Australia Zachodnia doświadczyła w swojej historii".

Dawson powiedział, że w niektórych częściach terytorium wody powodziowe osiągnęły 50 km długości.

Stan wyjątkowy w Australii jest ogłaszany coraz częściej z powodu zjawiska pogodowego zwanego La Nina. W związku z tym zwiększa się ilość opadów deszczu.

W Fitzroy Crossing, społeczności liczącej około 1300 osób, wszystkie drogi zostały zalane, a jedyną drogą ucieczki był transport helikopterami ratunkowymi. Poziom rzeki przekroczył rekordowe 15,8 m. Dotychczasowy rekord poziomu rzeki odnotowano w 2002 r.

"Wiele dróg jest nieprzejezdnych, wiele społeczności jest teraz odizolowanych" - informują służby Australii.

Święta w Polsce to festiwal marnowania jedzeniaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas