Czym są rzeki atmosferyczne i jaki mają efekt?

Zjawiska rzek atmosferycznych oraz bomb cyklonowych interesują badaczy zwłaszcza w kontekście zmian klimatu. Starają się oni nakreślić trendy w kształtowaniu się procesów klimatycznych i ich skutków, czyli ogromnych opadów deszczu występujących w krótkim czasie.

Rzeki atmosferyczne będą niedługo szersze i dłuższe
Rzeki atmosferyczne będą niedługo szersze i dłuższeEast News

Atmosferyczne rzeki dostarczają wodę do wielu regionów. Mają szerokość kilkuset kilometrów i długość kilku tysięcy kilometrów. Rzeki są w stanie przynieść w postaci pary wodnej ogromne ilości wody. W atmosferze zjawiska te można spotkać często. Jednocześnie jest ich ok. 10.

Podczas pory wilgotnej są odpowiedzialne za 30 proc. opadów w Europie i do 50 proc. w USA. Jednak atmosferyczne rzeki oprócz dobroczynnych opadów mogą również przyczynić się do wystąpienia gigantycznych powodzi i lawin błotnych. W związku z tym wiele osób cierpi z powodu klęski i szkód materialnych.

Atmosferyczna rzeka wraz z cyklonem bombowym uderzyła niedawno w Kalifornię. Amerykańskie media podają, że przyczyniło się to do śmierci dziecka oraz odcięcia energii elektrycznej tysiącu gospodarstw domowych.

Według National Oceanic and Atmospheric Administration rzeki atmosferyczne wyglądają jak chmury i mogą rozciągać się na setki kilometrów.

Globalne zmiany

Eksperci przewidują, że zmiany klimatu spowodują, że rzeki atmosferyczne wydłużą się o 25 proc., będą szersze, a co za tym idzie, z nimi nadejdzie niekontrolowana "fala" wody. Przewiduje się, że wzrośnie gwałtowność i nieprzewidywalność rzek, a ich korzystne działanie, czyli zaopatrywanie w wodę stanie się trudniejsze.

Cyklony bombowe są często kojarzone z rzekami atmosferycznymi. Zwykle powstają zimą, gdy zderzają się masy zimnego i ciepłego powietrza. Nazywa się je również "wybuchową cyklogenezą" lub "bombą pogodową". Bomba cyklonowa oznacza szybki spadek ciśnienia; mniej więcej o 24 milibary w ciągu 24 godzin.

Naukowcy twierdzą, że wyższe temperatury powietrza i wody (w wyniku zmian klimatu) mogą prowadzić do większego parowania, a co za tym idzie, zrzutu większych opadów.

Ogromne burze coraz częściej nawiedzają nie tylko Kalifornię. Po takich burzach następują okresy suszy, które zwiększają ryzyko pożarów.

Lawiny błotne wystepujące w następstwie zjawiska rzeki atmosferycznej są szczególnie niebezpieczne i mogą zagrażać życiu ludzi oraz zwierząt.

Niderlandy: Sztuka w walce o klimatDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas