Reklama

Ogromny tajfun zbliża się do japońskiej wyspy

Japońska Agencja Meteorologiczna wydała w sobotę 17 września ostrzeżenie przed nadchodzącym tajfunem. Amerykańskie Centrum Ostrzegania twierdzi, że będzie to największy tajfun od dziesiątek lat.

Ostrzeżenie wydano zwłaszcza dla prefektury Kagoshima znajdującej się na wyspie Kiusiu, najbardziej wysuniętej na południe wyspie Japonii. To zarazem trzecia pod względem powierzchni wyspa Japonii, spośród czterech głównych, położona na południowy zachód od największej wyspy Honsiu.

Supertajfun

Ostrzeżenie dotyczące zbliżającego się tajfunu pojawiło się po sygnałach płynących z agencji meteorologicznej. Wezwała ona mieszkańców części Kiusiu do szybkiej ewakuacji. Tajfun Nanmadol ma spowodować 500 mm opady deszczu.

Nanmadol został sklasyfikowany przez Centrum Ostrzegania przed tajfunami Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych jako supertajfun. Być może będzie to najbardziej niszczycielska burza tropikalna, jaka uderzyła w Japonię od dziesięcioleci.

Reklama

W sobotnie popołudnie wiatr wiał w porywach do 270 km/h. Na wyspie Okinawa odnotowano potężne ulewy i wichury.

"Bezprecedensowe burze i wielkie opady deszczu mogą uderzyć w ten obszar (Kiusiu, przyp. red.)" - powiedział przedstawiciel japońskiej agencji meteorologicznej, Ryuta Kurora. "Ewakuujcie się, zanim zrobi się ciemno" - ostrzegał.

Z powodu wichury setki weekendowych lotów w południowym regionie zostało odwołanych. To samo dotyczyło połączeń kolejowych. Sieć sklepów wielobranżowych Seven-Eleven Japan tymczasowo zamknęła około 610 lokali w regionach Kiusiu i Chugoku. 

Przewiduje się, że tajfun przemieści się na wschód i znajdzie się we wtorek nad Tokio, a następnie skieruje się w stronę morza.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama