Jesienne szczepienia lisów w Polsce. Lek wygląda jak przysmak dla psa

Wojewódzcy lekarze weterynarii informują, że w najbliższych dniach w lasach województw małopolskiego oraz podkarpackiego zostaną zrzucone szczepionki dla lisów. To szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o prowadzeniu jesiennej akcji doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie. Odbędą się one w różnych terminach w całej Polsce. Właśnie dobiegają końca szczepienia lisów na terenie województw: lubelskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Potrwają do 20 września.

Inne terminy szczepień lisów w pozostałych województwach:

- między 18 września a 28 września 2023 r. na terenie województw: podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko - mazurskiego;

- między 21 września a 3 października 2023 r. na terenie województw: łódzkiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Reklama

Nazwa produktu weterynaryjnego stosowanego podczas akcji szczepień to Lysvulpen, zawiesina doustna dla lisów rudych.

Szczepienia lisów w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii ogłosił, że od 18 września do 28 września potrwa akcja szczepienia lisów na terenie województw: podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko - mazurskiego.

Z kolei od 21 września do 3 października na terenach woj. łódzkiego, małopolskiego i podkarpackiego pojawią się szczepionki przeciw wściekliźnie przeznaczone dla lisów. Szczepionka ma postać krążku o mocnym zapachu ryby. 

Podobne szczepienia z powietrza były prowadzone przez ostatnie lata. Służby weterynarii apelują, aby nie podnosić i nie udostępniać szczepionki psom.

Jesienna akcja szczepieniach lisów przeciwko wściekliźnie potrwa przez 12 dni i obejmie całe województwa. Szczepienie lisów polega na zrzutach z samolotów zielonobrunatnych przynęt w postaci krążków lub kostek, które zawierają szczepionkę. 

Uwaga na psy

"Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne wokół osiedli ludzkich" - przekazał Mirosław Welz, Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców, żeby nie podnosili szczepionek. "Przynęty dotykane przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy" - wyjaśnił Mirosław Welz. Poza tym kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej.

Podkarpacki Lekarz Weterynarii podkreślił, że podczas akcji i przez dwa tygodnie po jej zakończeniu, na terenie objętym szczepieniem, mięsożerne zwierzęta domowe powinny być trzymane w zamknięciu. Nie także wolno w tym czasie polować.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wścieklizna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy