Jesienne szczepienia lisów w Polsce. Lek wygląda jak przysmak dla psa
Wojewódzcy lekarze weterynarii informują, że w najbliższych dniach w lasach województw małopolskiego oraz podkarpackiego zostaną zrzucone szczepionki dla lisów. To szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o prowadzeniu jesiennej akcji doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie. Odbędą się one w różnych terminach w całej Polsce. Właśnie dobiegają końca szczepienia lisów na terenie województw: lubelskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Potrwają do 20 września.
Inne terminy szczepień lisów w pozostałych województwach:
- między 18 września a 28 września 2023 r. na terenie województw: podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko - mazurskiego;
- między 21 września a 3 października 2023 r. na terenie województw: łódzkiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Nazwa produktu weterynaryjnego stosowanego podczas akcji szczepień to Lysvulpen, zawiesina doustna dla lisów rudych.
Główny Lekarz Weterynarii ogłosił, że od 18 września do 28 września potrwa akcja szczepienia lisów na terenie województw: podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko - mazurskiego.
Z kolei od 21 września do 3 października na terenach woj. łódzkiego, małopolskiego i podkarpackiego pojawią się szczepionki przeciw wściekliźnie przeznaczone dla lisów. Szczepionka ma postać krążku o mocnym zapachu ryby.
Podobne szczepienia z powietrza były prowadzone przez ostatnie lata. Służby weterynarii apelują, aby nie podnosić i nie udostępniać szczepionki psom.
Jesienna akcja szczepieniach lisów przeciwko wściekliźnie potrwa przez 12 dni i obejmie całe województwa. Szczepienie lisów polega na zrzutach z samolotów zielonobrunatnych przynęt w postaci krążków lub kostek, które zawierają szczepionkę.
"Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne wokół osiedli ludzkich" - przekazał Mirosław Welz, Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców, żeby nie podnosili szczepionek. "Przynęty dotykane przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy" - wyjaśnił Mirosław Welz. Poza tym kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej.
Podkarpacki Lekarz Weterynarii podkreślił, że podczas akcji i przez dwa tygodnie po jej zakończeniu, na terenie objętym szczepieniem, mięsożerne zwierzęta domowe powinny być trzymane w zamknięciu. Nie także wolno w tym czasie polować.