​Francja zakazuje pakowania w plastik owoców i warzyw

Rząd w Paryżu zdecydował, że od stycznia przyszłego roku niemal wszystkich warzyw i owoców nie będzie wolno pakować w plastik. Zakaz ma służyć ograniczeniu liczby śmieci.

Na razie zakaz używania plastikowych opakowań nie będzie dotyczył owoców i warzyw uznawanych za delikatne
Na razie zakaz używania plastikowych opakowań nie będzie dotyczył owoców i warzyw uznawanych za delikatne123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wprowadzając w życie prawo ustanowione we wrześniu 2020 r., rząd opublikował listę około 30 owoców i warzyw, których od 1 stycznia przyszłego roku nie będzie wolno pakować w plastik. Są wśród nich pory, bakłażany, klasyczne pomidory, jabłka, banany i pomarańcze.

"W naszym codziennym życiu wykorzystujemy skandaliczną ilość jednorazowego plastiku. Ustawa o gospodarce o obiegu zamkniętym ma na celu ograniczenie wykorzystywania go i przyspieszenie zastępowania jednorazowego plastiku innymi materiałami lub opakowaniami wielokrotnego użytku lub nadającymi się do recyklingu" - napisało w oświadczeniu francuskie ministerstwo środowiska.

Szacuje się, że 37 proc. warzyw i owoców jest sprzedawanych w opakowaniach. Ministerstwo spodziewa się, że nowe przepisy zapobiegną wykorzystywaniu nawet miliarda jednorazowych opakowań rocznie.

Karton zamiast plastiku

Przewodniczący francuskiej federacji sprzedawców owoców Francois Roch stwierdził, że zastąpienie jednorazówek kartonami w tak krótkim czasie będzie trudne. "Sprzedaż produktów luzem jest skomplikowana, bo wielu ludzi dotyka owoców, a klienci nie chcą kupować towarów dotykanych przez innych" - twierdzi Roch.

Zakaz plastikowych opakowań jest częścią wieloletniego, rządowego programu. Francja, dostosowując swoje prawo do unijnej dyrektywy, zakazała w tym roku stosowania plastikowych słomek, kubków i sztućców, a także styropianowych opakowań na jedzenie na wynos.

Owoce w kawałkach oraz owoce i warzywa uznane za delikatne będą mogły być sprzedawane w plastikowych opakowaniach do końca 2026 r., ale już w lipcu 2023 r. wejdzie w życie zakaz sprzedaży w plastikowych opakowaniach pomidorków koktajlowych, zielonej fasolki i brzoskwiń. Do końca kolejnego roku obejmie także cykorię, szparagi, grzyby, część sałat i ziół, a także wiśnie.

Od lipca 2026 r. bez plastiku sprzedawane będą maliny, truskawki i inne delikatne jagody.

Od przyszłego roku miejsca publiczne muszą zapewniać użytkownikom dostęp do wody pitnej, aby zredukować konieczność stosowania plastikowych butelek.

Prasa nie będzie mogła być rozprowadzana w foliowych opakowaniach, a restauracje fast food nie będą mogły rozdawać darmowych plastikowych zabawek.

W styczniu 2023 r. wejdzie w życie we Francji zakaz stosowania jednorazowych naczyń do podawania posiłków konsumowanych na miejscu.

Prof. Zbigniew Karaczun: Musimy przyzwyczaić się do upałów, gwałtownych burz, trąb powietrznychRMF
© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas