Black Friday zagrożony? Klimatyczna blokada Amazona w Europie

Blokada magazynów Amazona i strajk pracowników mogą zakłócić dostawy w Europie. Sytuacja jest poważna, tym bardziej, że trwa wyprzedaż "Black Friday".

Protestujący przed magazynem Amazona w Rozenburg-Schiphol
Protestujący przed magazynem Amazona w Rozenburg-Schiphol EVERT ELZINGA AFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Piętnaście magazynów m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii blokują aktywiści Extinction Rebellion. Zdaniem agencji Reuters, zagrożone mogą być dostawy m.in. we Francji i Włoszech.

Przedsiębiorstwo handlowe jest oskarżane przez aktywistów klimatycznych o napędzanie zbyt dużej konsumpcji, która jest szkodliwa dla środowiska. Z drugiej strony związki zawodowe twierdzą, że Amazon nie płaci wystarczająco dużo pracownikom, a podatki, które uiszcza firma, są zbyt małe.

"Black Friday jest ucieleśnieniem obsesji z nadkonsumpcją, która nie jest zgodna ze zdatną do życia planetą" - piszą aktywiści Extinction Rebellion, którzy zablokowali 13 magazynów Amazona w Wielkiej Brytanii.

Carl RecineReuters / Forum

Klimatyczne kontrowersje

Według aktywistów "Amazon i podobne jemu firmy skapitalizowały nasze pożądanie wygody i gwałtownie rosnącej konsumpcji, kosztem świata naturalnego".

Reuters podaje, że aktywiści zablokowali magazyn firmy w Tilbury we wschodniej Anglii, a także placówki w Niemczech i Holandii.

Na swoich transparentach napisali m.in. "Black Friday wyzyskuje ludzi i planetę", oraz "Amazon crime".

Zdaniem Extinction Rebellion do "zbrodni" (ang. crime) Amazona należy emitowanie więcej dwutlenku węgla, niż w średniej wielkości kraju, oraz wsparcie dla przemysłu paliw kopalnych.

Amazon twierdzi, że odnosi się do tych kwestii bardzo poważnie. "Do 2040 r. chcemy osiągnąć zero netto węglowe - 10 lat przed założeniami Porozumienia paryskiego - zapewniając świetne płace i benefity w bezpiecznym i nowoczesnym środowisku pracy, wspierając dziesiątki tysięcy małych brytyjskich biznesów, które sprzedają (swoje produkty -red.) w naszym sklepie" - pisze spółka.

Protestujący chcą, aby Amazon zapłacił za zanieczyszczanie środowiska
Protestujący chcą, aby Amazon zapłacił za zanieczyszczanie środowiskaEVERT ELZINGA AFP

Kwestie pracownicze

Związki zawodowe w największych gospodarkach Europy wezwały pracowników i dostawców Amazona do strajku przeciwko niesprawiedliwie niskim płacom i niepłaceniu podatków.

W Niemczech, związek zawodowy Verdi podał, że w punktach wysyłkowych w Rheinbergu, Koblenz i Graben strajkuje 2,5 tys. pracowników.

Do strajku w Amazonie wezwał także największy związek zawodowy CGT. Protestują także pracownicy we Włoszech. "Koalicja domaga się, aby Amazon uczciwie płacił pracownikom i szanował ich prawo do dołączenia do związku, płacił swoją sprawiedliwą część podatków i przyczynił się do prawdziwego zrównoważonego środowiskowego rozwoju" - czytamy w oświadczeniu związku.

SCP
© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas