Przemysław Białkowski podcast: Prywatne tereny ochrony środowiska

W Polsce funkcjonują różne formy ochrony przyrody – od parków narodowych, przez obszar Natura 2000, parki krajobrazowe, rezerwaty aż po prywatne tereny objęte ochroną. O tych ostatnich mówi się zdecydowanie najmniej. Czym są i w jaki sposób chronią przyrodę?

Czym tak naprawdę jest prywatna ochrona przyrody na danym terenie i czym się różni od rezerwatów państwowych? - Zasadniczą różnicą pomiędzy tą formą ochrony przyrody a pozostałymi jest taka, że są one całkowicie w rękach prywatnych - wyjaśnia Rafał Jankowski z WWF Polska.

Kto może wchodzić do prywatnego lasu?

Prywatne tereny ochrony środowiska mogą być zarządzane przez osoby prywatne, organizacje, firmy komercyjne czy stowarzyszenia. Formy ochrony przyrody, które znamy są w jakiś sposób nadzorowane przez państwo. W tym wypadku jest inaczej.

W innych krajach takie obszary są uregulowane prawnie, ale nie w Polsce. Dlatego w naszym kraju bardzo różnie podchodzi się na przykład do kwestii wstępu na tego typu tereny - na niektóre z nich można wchodzić bez ograniczeń, a do innych wstęp jest całkowicie zabroniony.

Reklama

Prywatne tereny ochrony przyrody to korzyść dla wszystkich

Jaką zaletę dla wszystkich ludzi mają prywatne obszary ochrony środowiska? - Mamy kryzys klimatyczny, kryzys bioróżnorodności. Zapominamy często o tym, że natura przynosi nam bardzo wymierne korzyści - mówi Rafał Jankowski. Chodzi o tzw. usługi ekosystemowe, czyli korzyści, które natura daje człowiekowi.

- Czyste powietrze, czyste wody, przechwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla z atmosfery, wsparcie dla zdrowia psychicznego i fizycznego... Niezależnie od tego, czy ktoś się pojawi na tym obszarze, czy nie jest to korzyść dla całego społeczeństwa - ocenia ekspert. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ochrona przyrody | środowisko | lasy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy