Czy grzyby mogą być materiałem budowlanym? Jak najbardziej

Okazuje się, że grzybnia może być bardzo dobrym materiałem budowlanym. Może być użyta to stworzenia elementów architektonicznych lub do budowy budynku. Gotowy materiał może sam się naprawiać.

  • Londyńskie Blast Studio opracowało niezwykle ciekawy projekt, zbudowany z grzybni i papieru z recyklingu. 
  • Wykorzystując druk 3D, projektanci stworzyli kolumnę, która może z powodzeniem być elementem konstrukcyjnym, ale najpierw... możną ją zabrać na grzybobranie.

Formowanie kolumny

Cały proces utworzenia kolumny rozpoczął się od wygotowania papieru w celu uzyskania wysterylizowanej masy papierowej. Papier potrzebny do konstrukcji pozyskano ze zużytych kubków po kawie zebranych z okolic Londynu. Następnie masę miesza się z grzybnią. Można także dodać naturalne pigmenty, jeśli chcemy uzyskać konkretny kolor.

Reklama

Wytłaczarka używa gotowej masy, aby uformować 10 osobnych elementów, które następnie układa się, tworząc kolumnę o wysokości 210 cm. Poszczególne elementy łączone są przy użyciu grzybni. Po utworzeniu kształtu końcowy produkt trzeba odstawić, aby grzybnia mogła się rozrosnąć na całą kolumnę. W tym czasie można swobodnie zbierać rosnące grzyby. Następnie produkt trzeba osuszyć, aby był wytrzymałym elementem architektonicznym. Dzięki zastosowanym materiałom wykazuje naturalne właściwości izolacyjne i ognioodporne.

Charakterystyczny kształt

Z pewnością uwagę zwraca fantazyjny kształt kolumny. Wszystkie fałdy i szczeliny zostały tak zaprojektowane, aby stworzyć swego rodzaju kieszenie mikroklimatyczne i zatrzymują wilgoć.

- Aby grzybnia dobrze rosła, potrzebuje wilgotnego środowiska z dala od przepływu powietrza, jak w zaroślach, gdzie rośnie naturalnie - wyjaśnia Garnousset, jeden z projektantów. Dodaje również, że inspiracją były rosnące na pustyni kaktusy, które mogą łapać wilgoć z powietrza i tworzą cień dzięki swojej budowie.

Czytaj także: Jak suszyć grzyby? Sprawdzone sposoby naszych babć

Wykorzystanie elementu

Specyfika materiału wymaga długiego czasu produkcji. Zanim grzybnia rozrośnie się na całą kolumnę, mijają nawet cztery tygodnie. W tym czasie musi stać w wilgotnym i ciepłym miejscu, gdzie warunki będą podobne do tych panujących w szklarni.

Następnie materiał poddaje się suszeniu w 80 st. C, co skutecznie zabija grzybnię i zagęszcza materiał. Według twórców, jego struktura ostatecznie jest podobna do płyty MDF. Jest dość lekka i wytrzymała zarówno na ściskanie jak i zginanie. W razie uszkodzenia lub chęci wymiany można ją poddać recyklingowi, tworząc nowy element architektoniczny.

Samonaprawiający się materiał

Wysiłki studia koncentrują się obecnie na stworzeniu samonaprawiającej się wersji kolumny. Chcą to osiągnąć poprzez taki proces suszenia, który zachowuje grzybnię. Dzięki temu wszelkie powstające pęknięcia i uszkodzenia mogłyby się same naprawiać, poprzez wystawienie na działanie wody.

Obecnie dzieło wystawione jest w ramach wystawy Waste Age w londyńskim Design Museum. Ma to być pierwszy element konstrukcyjny tzw. Pawilonu Drzew, który powstanie do końca roku. W ten sposób projektanci chcą pokazać, że ich technologię można wykorzystać na szeroką skalę.

To nie pierwszy tego typu projekt

Wcześniej architekt Dirk Hebel z Karlsruhe Institute of Technology i inżynier Philippe Block z ETH Zürich stworzyli strukturę w kształcie drzewa, która składała się niemal wyłącznie z grzybni. Według naukowców, zastosowanie odpowiedniej geometrii może pozwolić na wykorzystanie grzybni jako struktury nawet dwupiętrowego budynku.

- Aby pokazać potencjał nowych alternatywnych materiałów, szczególnie słabych materiałów, takich jak grzybnia, musimy uzyskać właściwą geometrię. Następnie możemy zademonstrować coś, co jest rzeczywiście bardzo stabilne, poprzez swoją formę, a nie przez wytrzymałość materiału - dodaje inżynier.

Tworzenie cegieł

W porównaniu do projektu Blast Studio, w tym przypadku swego rodzaju cegły zostały wykonane poprzez łączenie grzybni z mieszanką pokarmową zawierającą trociny i trzcinę cukrową. Grzyb zużywając składniki odżywcze, przekształca się w gęstą gąbczastą masę. Następnie przenoszony jest do form, gdzie dalej się zagęszcza.

Inżynierowie zauważają, że grzybnia podczas rozwoju tworzy grubą powłokę, która ją chroni. Podobnie jak w przypadku kolumny, cegły osusza się, zabijając grzybnię. Jest to nieco szybszy proces, gdyż zajmuje "jedynie" dwa tygodnie. Później można używać jej do budowy.

Choć jesteśmy przyzwyczajeni raczej do konsumpcyjnego postrzegania grzybów, to okazuje się, że z powodzeniem mogą być stosowane w budownictwie. Choć wysokościowe budownictwo raczej z nich nie skorzysta w dużym stopniu, to pewne elementy architektoniczne mogą być z powodzeniem wykonane w tej technologii

Przeczytaj także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: architektura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy