Znaleźli sposób na ochłodzenie miast. Tak można wyleczyć się z betonozy

Otoczenie obszarów miejskich przez wsie może dać efekt chłodzenia o ponad 0,5 stopnia Celsjusza - wynika z analizy naukowców z Anglii i Chin. Przeprowadzono ją na bazie danych z ostatnich 20 lat.

Jak sprawić, aby w mieście było chłodniej? Naukowcy mówią jasno: zadbać o bliskość wsi
Jak sprawić, aby w mieście było chłodniej? Naukowcy mówią jasno: zadbać o bliskość wsi123RF/PICSEL

Jak podają badacze z Uniwersytetu w Surrey (Anglia) i Południowo-wschodniego Uniwersytetu w Chinach, otoczenie miast terenami wiejskimi gwarantuje obniżenie w nich temperatury. Najlepszy efekt jest wtedy, gdy obszary wiejskie będą rozciągać się na szerokość równą minimum połowie średnicy miasta.

Tereny wiejskie wokół miast działają jak klimatyzacja

Chcąc ochłodzić nasze miasta, zazwyczaj skupiamy się na zieleni, drzewach, mokradłach i infrastrukturze wodnej. Zapominamy jednak o zbawiennym efekcie, jaki mogą dawać pola uprawne - twierdzi profesor Shi-Jie Cao.

"Odkryliśmy, że przegrzewanie się miast można zwalczać dzięki zwiększaniu powierzchni obszarów wiejskich, sadzeniu lasów wokół miast i dzięki obecności mniejszej liczby dużych jezior zamiast wielu małych zbiorników" - mówi naukowiec.

Jak tłumaczą badacze, ciepłe powietrze wytwarza w miastach warstwę niskiego ciśnienia znajdującą się przy gruncie. Może ona "zasysać" zimne powietrze z otaczających miasto wsi. Wiele zależy jednak od tego, jaka jest powierzchnia pól uprawnych na tych terenach.

Bliskość terenów wiejskich może ochładzać miasta nawet o ponad 0,5 stopnia CelsjuszaUnsplash

Wsie mogą być lekiem na betonozę i upał w mieście

Na powyższe wnioski badacze wpadli po przeanalizowaniu danych o temperaturze w chińskich miastach z lat 2000-2020. Wykorzystali także zdjęcia satelitarne pokazujące dokładnie otoczenie metropolii.

Okazało się, że obecność obszarów wiejskich ochładza miasta średnio o ponad 0,5 stopnia Celsjusza. Są to wyniki porównywalne z obsadzeniem przestrzeni miejskiej dającymi cień drzewami.

"Nasze wnioski pokazują, że jeśli chcemy ochłodzić nasze miasta, potrzebujemy wspólnego planowania dla obszarów miejskich i wiejskich" - podsumowuje prof. Prashant Kumar z Uniwersytetu w Surrey.

"Wydarzenia". CoolCo's dla ochłody na przystankach. Krakowianie: „Dobry żart”Polsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas