Zmiany klimatu a igrzyska olimpijskie. Sportowcy mają powody do obaw

Zmiany klimatyczne zaczynają kłaść cień na tegoroczne igrzyska olimpijskie i budzą obawy wśród sportowców na całym świecie. Wzrost temperatury i ekstremalne warunki pogodowe mogą znacząco wpłynąć na wyniki oraz zdrowie olimpijczyków i kibiców. Czy największe sportowe wydarzenie globu jest gotowe stawić czoła wyzwaniom, które niesie ze sobą zmieniający się klimat?

Igrzyska olimpijskie w Paryżu będą rekordowo ciepłe
Igrzyska olimpijskie w Paryżu będą rekordowo ciepłeChesnotGetty Images

Najnowszy raport analizujący zmiany klimatu i ich wpływ na przebieg tegorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu wywołał prawdziwą lawinę obaw wśród przyszłych olimpijczyków. Sportowcy są zdania, że wysokie temperatury spowodują poważne zagrożenia zdrowotne dla widzów oraz ich samych, a do tego pogorszą ich wyniki sportowe.

Raport opublikowany przez Basis wskazuje, że średnie temperatury w miesiącach, kiedy zwykle odbywają się letnie igrzyska, wzrosły o ponad 3 stopnie Celsjusza od ostatnich igrzysk w Paryżu w 1924 r. Nawet niewielki wzrost temperatury otoczenia może mieć spory wpływ na organizm człowieka.

Wzrost temperatury ciała już o 0,5 stopnia Celsjusza może zwiększyć tętno człowieka o 10 uderzeń na minutę. W najgorszym przypadku może to prowadzić do wyczerpania cieplnego, które może przerodzić się w udar cieplny jeśli temperatura ciała będzie podwyższona przez dłuższy czas bez interwencji.

Lata stają się coraz gorętsze z powodu zmian klimatycznych, co zwiększa ryzyko związane z zawodami sportowymi na świeżym powietrzu. Wiele osób twierdzi, że konieczne jest podjęcie większych działań w celu ochrony sportowców i ich fanów, zwłaszcza że nadchodzące igrzyska w Paryżu zapowiadają się na wyjątkowo gorące.

Już podczas ubiegłych igrzysk sportowcy odczuwali spore niedogodności przez upały

Tenisista Marcus Daniell, który w 2021 r. zdobył brązowy medal w tenisie dla Nowej Zelandii, wspomina, że podczas igrzysk w Tokio bardzo trudno było odpowiednio się nawodnić. Ogromna wilgotność i wysokie temperatury powodowały, że bóle głowy wśród sportowców w Tokio były codziennością.

Zawodnik zaznacza także, że ekstremalne temperatury nie tylko utrudniają nawadnianie, ale także powodują ogromne ryzyko dla sportowców, którzy z reguły kierują się zasadą "przekraczania granic własnego organizmu". Przez to istnieje spore ryzyko, że sportowcy podczas zawodów w ekstremalnym upale mogą poważnie zagrozić swojemu zdrowiu.

Raport sugeruje wprowadzenie bardziej restrykcyjnych reguł

Basis w swoim raporcie rekomenduje zmianę zasad dotyczących przekładania terminów zawodów z powodów temperatury. Ich zdaniem obecne regulaminy są zbyt mało precyzyjne i mogą prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych u sportowców.

Badacze proponują także dodanie do terminarzy zawodów przerwy na schłodzenie oraz nawodnienie, z których mogliby skorzystać nie tylko zawodnicy, ale także obsługa techniczna oraz kibice.

Raport zaleca także "poważne zastanowienie się nad dalszą współpracą z firmami wydobywającymi paliwa kopalne". O ile ich sponsoring wspiera organizację igrzysk olimpijskich, to długofalowo największa globalna impreza bardzo na tym traci. Wszystko przez to, że wspieranie firm, które powodują ocieplenie klimatu, utrudnia przeprowadzanie przyszłych igrzysk m.in. w związku z ekstremalnymi temperaturami.

Zbiorkom wraca do łask. Polacy pokochali pociągiSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas