Sinice w Bałtyku. Zakaz kąpieli na kilku kąpieliskach

Z powodu zakwitu sinic woda w kilku trójmiejskich kąpieliskach jest niezdatna do kąpieli. O sytuacji plażowiczów ostrzegają wywieszone na masztach czerwone flagi. W kilku miejscach w Trójmieście można nadal bezpiecznie pływać.

Sinice zakwitły w trójmiejskich kąpieliskach
Sinice zakwitły w trójmiejskich kąpieliskachKarol MakuratEast News

Sinice jak co roku pojawiły się w Bałtyku. Można je spotkać w prawie każdym środowisku na Ziemi i są odporne na długotrwałe susze czy wysokie temperatury. Kontakt z sinicami może być nieprzyjemny, dlatego w Trójmieście zamknięto kilka kąpielisk, aby przeciwdziałać spotkaniu z tymi organizmami.

Sinice w Bałtyku. Gdzie nie wolno pływać?

Sinice zakwitły między innymi w kąpielisku Gdynia Śródmieście - woda jest niezdatna do kąpieli. Wywieszono tam czerwoną flagę, która jest jednoznaczna z zakazem wchodzenia do wody. "W próbkach z pozostałych gdyńskich kąpielisk Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdyni nie znalazła czynników, które wykluczałyby te miejsca jako niezdatne do kąpieli" - informuje miasto.

Sinic nie ma aktualnie m.in. w kąpielisku Gdynia Babie Doły
Sinic nie ma aktualnie m.in. w kąpielisku Gdynia Babie DołyKatarzyna NowakINTERIA.PL

Można pływać w kąpieliskach Gdynia Babie Doły, Gdynia Orłowo i Gdynia Redłowo - potwierdza Główny Inspektorat Sanitarny na stronie Serwisu Kąpieliskowego - sk.giv.gov.pl.

Sinice w kąpieliskach w Gdańsku

Sinice uniemożliwiają też wejście do wody w Gdańsku. W kilku kąpieliskach wywieszono czerwoną flagę ostrzegawczą. Inspektorat Sanitarny ogłosił, że nie można pływać w następujących kąpieliskach: Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Orle, Gdańsk Sobieszewo i Gdańsk Świbno.

Niezdatne do kąpieli jest także kąpielisko w Sopocie - Sopot - Łazienki Południowe I.

Serwis Kąpieliskowy informuje ponadto, że poza Trójmiastem na wielu innych bałtyckich kąpieliskach wywieszono czerwone flagi. Między innymi w kąpielisku Darłówko Wschodnie - kąpielisko nr 4 oraz we Władysławowie (na prawie wszystkich kąpieliskach) obowiązuje zakaz pływania.

Czy sinice są niebezpieczne?

Sinice (Cyanobacteria) jeszcze do niedawna były kwalifikowane jako rośliny. Współczesna nauka zalicza je do królestwa bakterii. Występują m.in. w Morzu Bałtyckim. Sinice lubią wysokie temperatury i nie przeszkadzają im zanieczyszczenia. Mogą wystąpić nie tylko w morzu, ale również w jeziorach. Ponadto występują także w glebach. O obecności sinic świadczą charakterystyczne jaskrawozielone glony na brzegu i niesione przez fale.

Sinice mogą produkować związki, które podrażniają skórę i powodują wysypki, zaczerwienienia i dolegliwości pokarmowe. Przy wysokiej temperaturze toksyczne związki mogą przedostawać się wraz z parującą do powietrza, podrażniając w ten sposób także układ oddechowy.

Wysypka może się utrzymywać na skórze ponad tydzień. Warto stosować wtedy maści wysuszające i łagodzące świąd.

Tykająca bomba na dnie Bałtyku. Nareszcie zostanie rozbrojona?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas