Upał i wilgoć. Klimatolodzy zapowiadają w Polsce rekordowo gorący rok

To kolejny dzień z ponadprzeciętnymi upałami. W tym tygodniu możemy spodziewać się też pierwszych tropikalnych nocy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami 1 i 2 stopnia. Klimatolog wyjaśnia, co jeszcze nas czeka w związku z globalnymi zmianami klimatycznymi.

To kolejny dzień z ponadprzeciętnymi upałami
To kolejny dzień z ponadprzeciętnymi upałamiWojciech Strozyk/East News

Na 26 stacjach synoptycznych w Polsce wartości dodatniej anomalii temperatury maksymalnej przekroczą 5°C. W związku z tym obowiązują ostrzeżenia przed upałem 1 i 2 stopnia. Równocześnie IMGW wydało ostrzeżenie przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, głównie burzami i gradem.

Klimatolodzy tłumaczą, że efektem zmian klimatu w Polsce będą nie tylko upały, ale i wzrost poziomu wilgotności.

Goręcej niż zwykle?

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wartości temperatury maksymalnej (TMAX) w części kraju będą 19 czerwca wyższe niż przeciętnie. "Na 31 stacjach spodziewać się można temperatury maksymalnej równej lub przekraczającej 25°C" - zapowiedział IMGW.

Według instytutu tak wysokie wartości maksymalnych temperatur są notowane na prawie 30 stacjach przeciętnie raz na 20 lat (prawdopodobieństwo przekroczenia wynoszące 5 proc.).

Afrykańskie powietrze będziemy odnotowywać w Polsce coraz częściej. Gorące i wilgotne masy powietrza pojawiają się w wielu miejscach w kraju w wyniku zmian klimatu.

Upał i wilgoć w Polsce

Według prof. Bogdana Chojnickiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zmiana klimatu ma dwie odsłony. Jedną z nich jest aktualnie obserwowany upał,a kolejną duża wilgotność. Zjawiska te prowadzą kolejno do suszy, jak i do występowania gwałtownych zjawisk pogodowych.

Zdaniem prof. Chojnickiego prawdziwe upały dopiero przed nami. Od początku roku w Polsce odnotowano już 17 dni z rekordowo wysoką temepraturą - przekazał prof. Polskiego Radiu.

Zmiana klimatu budzi kontrowersje wśród tych, którzy negują jej istnienie. Klimatolodzy przestrzegają w związku z tym, aby nie mylić dwóch pojęć, czyli pogody i klimatu. Pogoda to chwilowy stan atmosfery na danym obszarze, bądź stan atmosfery w danym momencie. Klimat to z kolei całość zjawisk pogodowych występujących na określonym obszarze w dłuższym okresie.

Susza w lasach. Duże zagrożenie pożarami w całym krajuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}